Artykuł sponsorowany.
Sprężarki śrubowe w biznesie mają się doskonale. Jedni przedsiębiorcy wykorzystują je w warsztatach, inni na liniach produkcyjnych, a jeszcze inni do zasilania odbiorników w medycynie. Tak czy inaczej, urządzenia te znakomicie łączą wysoką wydajność z bardzo niską ceną zakupu, która wynika z prostoty ich budowy. Jak działają sprężarki śrubowe Boge? Czy są najlepsze w swojej klasie cenowej? Czym kierować się w ich wyborze? Odpowiadamy w najmniejszych szczegółach!
Sprężarki śrubowe – urządzenia niezbędne w większości przedsiębiorstw
Sprężarki śrubowe Boge, jak i wszystkich innych firm dostępnych na rynku, realizują swoją pracę na podstawie dwóch ściśle współpracujących ze sobą śrub, leżących równolegle do siebie. Obie śruby zamknięte w jednym zespole obracają się wspólnie i współpracują ze sobą w trakcie całej pracy. Sposób ich działania jest stosunkowo prosty i tak naprawdę opiera się na podstawowym zjawisku fizyki – zmniejszenia objętości gazu poprzez jego sprężenie (ściśnięcie).
Powietrze zasysane przez urządzenie otworem ssawnym dostaje się do dużej szczeliny pomiędzy dwiema obracającymi się śrubami. Ta przestrzeń zmniejsza się z każdym kolejnym pokonywanym centymetrem, przez co powietrze zassane otworem ssawnym ulega sukcesywnej kompresji. Gaz już w docelowej formie opuszcza urządzenie otworem końcowym, przez który może dotrzeć albo do pojedynczych urządzeń (odbiorników powietrza), albo do całej instalacji.
Wszystkie urządzenia łączy jedno – bardzo precyzyjny sposób działania i milimetrowe różnice pomiędzy współpracującymi ze sobą śrubami, przez co tak istotny jest producent. Firmy, takie jak marka Boge, zatrudniają wyłącznie najlepszych specjalistów, którzy są w stanie całe urządzenie zaprojektować tak, aby mogło spełnić oczekiwania najbardziej wymagających aplikacji.
Jakie zalety ma sprężarka śrubowa?
Sprężarki śrubowe mają wiele zalet, które wynikają w prostej linii z ich konstrukcji. Wszystkie mają ogromne znaczenie dla części przedsiębiorców, którzy oczekują jak najwyższej sprawności tego typu urządzeń w swoim zakładzie.
- Bardzo wysoka sprawność – topowe sprężarki śrubowe Boge poprawiają rynkowe standardy i sprawiają, że generowanie sprężu w danym przedsiębiorstwie będzie znacznie tańsze niż przy użyciu jakichkolwiek innych urządzeń.
- Praca ciągła – typowe i spotykane najczęściej sprężarki tłokowe mogą pracować w trybie 50:50, czyli w cyklu 50% czasu pracy na 50% odpoczynku. Sprężarki śrubowe Boge mogą z kolei realizować swoje zadania ciągle, bez żadnych przerw i przestojów związanych np. z ich odpoczynkiem.
- Liniowe generowanie sprężu – sprężarka śrubowa generuje powietrze w trybie ciągłym, zatem przez cały czas i bez charakterystycznych „impulsów” wyzwalanych przez tłok w przypadku urządzeń tłokowych. To zaleta szczególnie istotna wszędzie tam, gdzie obróbka jest szybka i bardzo precyzyjna, gdzie mikrosekundowy brak powietrza może oznaczać np. błędy produkcyjne.
- Bardzo duża trwałość – sprężarka śrubowa ze względu na ograniczoną do minimum liczbę współpracujących ze sobą elementów cechuje się bardzo dużą odpornością. Wynika ona zarówno z precyzyjnego dopracowania wszystkich podzespołów i ogólnych założeń – przestrzeń pomiędzy śrubami musi zostać wykonana na tyle precyzyjnie, aby urządzenie było w stanie generować powietrze pod dobrym ciśnieniem.
- Możliwość pracy w trudnych warunkach – urządzenia śrubowe ze względu na zastosowanie dwóch obracających się wirników mogą bez problemu pracować w bardzo niekorzystnych warunkach, np. w temperaturze do 45°C i przy stosunkowo dużej wilgotności powietrza.
Sprężarki śrubowe Boge – olejowe czy bezolejowe?
Sprężarki śrubowe Boge występują w dwóch wariantach – jako urządzenia olejowe oraz bezolejowe. Te dwa rozwiązania mimo pewnych podobieństw cechują się zupełnie różnymi zastosowaniami, a tym samym także charakterystyką pracy. Różni je także cena i szereg rozwiązań konstrukcyjnych.
-
- Sprężarki śrubowe Boge olejowe – to urządzenia, w których do komory sprężania stale wtryskiwane są drobinki oleju, mające na celu zmniejszenie tarcia pomiędzy elementami mechanicznymi. Rozwiązanie to redukuje tarcie, a tym samym ryzyko zatarcia współpracujących ze sobą podzespołów, a także zmniejsza ich temperaturę i zwiększa szczelność całego urządzenia. W rezultacie jednak wraz z powietrzem z otworu ssawnego wydostaje się powietrze zanieczyszczone drobinkami oleju, które są w części usuwane przez samo urządzenie, jednak nie wszystkie. Oznacza to, że nie można tego typu sprężarek śrubowych stosować w branżach szczególnie delikatnych, w medycynie, produkcji żywności czy w lakierniach.
- Sprężarki śrubowe Boge bezolejowe – jak sama nazwa wskazuje, te urządzenia nie mają wtrysku oleju. Jak jednak rozwiązano kwestię tarcia? W prosty sposób – wykorzystując nowoczesne i bardzo skomplikowane tworzywa, które są odporne na wysoką temperaturę i skutki ciągłego tarcia różnych elementów. To rozwiązanie, które ma jedną, ogromną zaletę – we wnętrzu nie znajdziemy oleju, dlatego wygenerowanym sprężem można zasilać nawet delikatne odbiorniki, w tym sprzęt medyczny czy przeprowadzać obróbkę artykułów spożywczych, czy petrochemicznych.
Czym się kierować podczas zakupu sprężarek śrubowych do swojej firmy?
Kupując sprężarki śrubowe, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość, lecz nie tylko. Równie istotna bywa sama instalacja, która powinna pasować do rodzaju wykonywanej pracy, charakterystyki danego przedsiębiorstwa oraz zapotrzebowania na sprężone powietrze. Warto zlecić przygotowanie systemu zasilania wyspecjalizowanym firmom, które są w stanie dostosować jego efektywność do wymagań konkretnego zakładu.
Każda sprężarka śrubowa marki Boge jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania współczesnych klientów, co widać doskonale zarówno po jej trwałości, jak i obsudze posprzedażowej. Nie bez powodu sprężarki śrubowe Boge cieszą ogromną popularnością wśród przedsiębiorców działających w przeróżnych gałęziach gospodarki, nawet tych, którzy względem tego typu urządzeń mają szczególnie duże wymagania.