Kurs spawalniczy – ile kosztuje i jak wybrać odpowiedni?

Mężczyzna jest na kursie spawalniczym

Wiele osób poszukuje kursu spawalniczego. Dzięki niemu można poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe i znacznie lepiej wejść na rynek pracy. W praktycznie każdym większym mieście w Polsce można zapisać się na kurs spawalniczy. Jego wybór zależny jest głównie od naszych celów oraz potrzeb. Zdecydowanie najlepiej wybierać kursy oferowane przez renomowane ośrodki szkoleniowe, które posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty, a ponadto zatrudniają doświadczonych instruktorów.

Jakie oferowane są kursy spawalnicze?

Oferowane obecnie kursy spawalnicze mogą być zróżnicowane i obejmować inne metody spawania. Jedną z nich jest spawanie metodą MMA, czyli elektrodową. To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych metod spawania. Stosuje się ją w przemyśle oraz w rzemiośle. Okazuje się, że kurs spawalniczy taką metodą w wielu przypadkach obejmuje naukę obsługi spawarki, przystosowanie prądu, dobór elektrod, a ponadto innych niezbędnych elementów do odpowiedniego spawania. Istnieją też inne metody spawania. Mowa tutaj na przykład o metodzie MIG/MAG. To także popularna metoda spawania, stosowana w przemyśle i rzemiośle, szczególnie przy spawaniu konstrukcji stalowych, aluminiowych i miedzianych. Kurs spawalniczy taką metodą najczęściej obejmuje naukę obsługi spawarki. Do tego dolicza się też dobór gazu osłonowego, a ponadto ustawienie prądu. Nie można też zapomnieć o nauce wyboru drutu spawalniczego oraz innych elementów niezbędnych do prawidłowej obsługi spawarki. Bardzo popularna jest też metoda spawania TIG. Stosuje się ją do spawania stali nierdzewnej, aluminium oraz innych metali kolorowych. Kurs metodą TIG jeszcze dekadę temu był najczęściej wybierany. Obecnie trend ten nieco się zmienia. Warto zaznaczyć, że na takim kursie kursant uczy się ustawienia prądu, doboru elektrody wolframowej oraz wyboru gazu osłonowego. Okazuje się, że kursy spawalnicze mogą też obejmować teorię spawania. Mowa tutaj o nauce zasad spawania, właściwościach materiałów, urządzeń oraz narzędzi. Uczestnicy kursu uczą się też technik spawania. Kursy na spawacza obejmują też praktyczne ćwiczenia. Najczęściej organizowane są warsztaty pozwalające na nauczenie się praktycznych umiejętności spawalniczych, które są niezbędne w pracy takiego fachowca. Po ukończeniu szkolenia można uzyskać certyfikat spawalniczy. Potwierdza on umiejętności kursanta oraz jego kwalifikacje.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kursu spawalniczego?

Jeżeli celem jest zapisanie się na kurs spawalniczy, trzeba przede wszystkim wybrać metodę spawania. Obecnie dostępnych jest ich kilka. Innym bardzo istotnym czynnikiem podczas wyboru kursu spawalniczego jest również jego poziom zaawansowania. Szkolenia spawalnicze adresowane są nie tylko dla początkujących spawaczy, ale także dla specjalistów chcących poszerzyć swoje umiejętności. Nierzadko celem tych drugich jest zdobywanie nowych kwalifikacji. W przypadku, gdy jest się początkującym spawaczem, najlepiej zacząć od kursu podstawowego. Pozwoli on zdobyć wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności spawania konkretną metodą elektronową. Co istotne, taki kurs przeważnie trwa paręnaście dni, jednak istnieją też ośrodki oferujące przyspieszone szkolenie. W ich przypadku trwa ono parę dni. Wiele w tej kwestii zależy jednak od poziomu zaawansowania uczestników oraz zakresu materiału. Jeżeli mowa natomiast o doświadczonym spawaczu chcącym podnieść swoje kwalifikacje oraz umiejętności spawalnicze, powinien on zainteresować się kursami zaawansowanymi. Oferowane są one przez każdy ośrodek szkoleniowy. Najczęściej taki kurs obejmuje naukę spawania:

  • aluminium
  • stali nierdzewnej
  • metodą MIG/MAG
  • metodą TIG

 

Podczas wyboru kursu najlepiej też zwrócić uwagę na jego koszt oraz termin. Istotne jest też miejsce szkolenia. Okazuje się, że kursy na spawacza oferowane są najczęściej przez ośrodki szkoleniowe. Ich ceny oraz długość trwania mogą być zróżnicowane. Bardzo dużo w tej kwestii zależy od regionu oraz poziomu zaawansowania kursanta. Wybór właściwego kursu spawalniczego uzależniony jest od celów kursanta oraz jego potrzeb. Istotny jest też jego poziom zaawansowania, wybrana metoda spawania. Nie mniej istotne są koszty oraz dostępne terminy. Dlatego zawsze trzeba dobrze przemyśleć swe oczekiwania i postawić na renomowany ośrodek szkoleniowy. Pomoże on w zdobyciu niezbędnej wiedzy oraz umiejętności.

Ile kosztuje kurs spawalniczy?

Okazuje się, że kurs spawalniczy różni się w zależności od konkretnego ośrodka szkoleniowego. Cena zależna jest też od poziomu zaawansowania, czasu trwania oraz metody spawania. Co więcej, uzależniona jest też od ilości godzin teoretycznych oraz praktycznych, a ponadto od zastosowanego sprzętu oraz materiału szkoleniowego. Najtańsze będą zdecydowanie kursy podstawowe obejmujące naukę spawania metodą elektrodową. Najczęściej ich czas trwania wynosi od paru do parunastu dni. Ich koszt zaczyna się od kilkuset do nawet kilku tysięcy zł. Cena kursu na spawacza uzależniona jest też od miasta, a ponadto od przedstawianych materiałów szkoleniowych. Oczywiście istnieją też inny czynniki wpływające na koszt całego szkolenia spawalniczego. Warto jednak wiedzieć, że kurs spawacza MAG jest zdecydowanie jednym z najtańszych kursów dostępnych obecnie na rynku. W 2023 roku jego cena zaczyna się od poziomu 1300 złotych. Najmniej zapłaci się za takie szkolenie w mniejszych miejscowościach. W Warszawie trzeba liczyć się natomiast z wydatkiem wyższym niż 2000 złotych. Kursant musi też zapłacić za wyrobienie książeczki spawacza. Kosztuje to 200 złotych, a jej wyrobienie możliwe jest wyłącznie po zdaniu egzaminu na spawacza. Jego koszt wynosi 190 złotych. Względnie tanie są też kursy spawacza PE. Jego czas trwania najczęściej wynosi paręnaście dni, a koszt to z reguły 1600-2500 złotych. Do tego trzeba też doliczyć dodatkową opłatę za egzamin UDT. Wynosi ona 500 złotych. Oczywiście dolicza się też wyrobienie książeczki spawacza. W przypadku, gdy kursant już ją posiada, musi tylko uzyskać wpis do niej – nie musi wyrabiać kolejnej.

Materiał zewnętrzny.