Zaprawa wyrównująca – zastosowanie i właściwości

Robienie na budowie zaprawy wyrównującej

Wykańczanie domu czy mieszkania obejmuje również obróbkę ścian, podłóg i sufitów. Jest to konieczne nie tylko w nowych budynkach, ale również w czasie przeprowadzanych gruntownych remontów w domach już od lat zamieszkanych. Ściany i sufity nie tylko się brudzą, ale mogą się w nich pojawiać również pęknięcia czy ubytki, które należy ponownie wyrównać, wygładzić i pomalować. Kiedy w takich sytuacjach stosuje się zaprawę wyrównującą?

Zaprawa wyrównująca – co to takiego?

Zaprawa wyrównująca to powszechnie stosowany materiał budowlany, który składa się z takich komponentów jak cement, kruszywa, środki mineralne oraz specjalne modyfikatory, które mogą dodawać jej określonych właściwości pożądanych w konkretnym celu, np. gdy chcemy, aby zaprawa wyrównująca była bardziej urabialna, łatwiejsza w aplikacji lub szybciej wiązała. W zależności więc od naszych potrzeb, może odznaczać się nieco innymi właściwościami, ale zawsze chodzi o to, aby wybrać zaprawę, która najlepiej będzie wpisywać się w nasze potrzeby. Zaprawę wyrównującą stosuje się na podłogi, ściany i sufity w celu wyrównania powierzchni. Dzięki niej ustala się właściwy poziom podłoża – nierówne podłoże to liczne problemy, między innymi z położeniem podłóg, ustawianiem mebli itp.

Zastosowanie zaprawy wyrównującej

Zaprawa wyrównująca, której jednym z głównych komponentów jest cement, może być stosowana zarówno na zewnątrz, jak i do wnętrz budynków i mieszkań. Stosuje się ją w sytuacjach, gdy należy wyrównać powierzchnię podłogi, ścian czy sufitów. Zaprawy wyrównującej używa się również wtedy, gdy należy uzupełnić ubytki lub odnowić spękaną strukturę tynku. Jej zastosowanie obejmuje więc prace budowlane w nowych domach i mieszkaniach oraz w starych, które wymagają gruntownego remontu łącznie z odnawianiem ścian czy sufitów, a także podłóg. Można ją aplikować na całe duże powierzchnie, a także punktowo.

Zaprawę wyrównującą z cementem bardzo często stosuje się jako warstwę wyrównawczą pod podkład cienkowarstwowy. Można nią nie tylko równać powierzchnię, ale także na przykład podnosić poziom powierzchni, gdy zachodzi taka potrzeba. Do istotnych właściwości zapraw wyrównujących należy również zwiększanie przyczepności pod materiały wykończeniowe, które będą stosowane na powierzchnię, czyli na przykład różnego rodzaju gładzie, tynki dekoracyjne czy farby.

Jak dobrać właściwą zaprawę wyrównującą?

Aby stworzyć wytrzymałe podłoże na ścianie, podłodze czy suficie, to należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry danej zaprawy wyrównującej. Kluczowa jest kwestia, jak grubą warstwę danej zaprawy możemy położyć, aby wytrzymała ona warunki, jakim będzie poddawana, np. dla uniwersalnych zapraw powinno się stosować grubość granicach 2–50 mm. Jeśli więc chcemy zastosować grubszą warstwę, to należy również poszukać do tego celu odpowiedniego materiału wykończeniowego. Ponadto jeśli zaprawa wyrównująca z cementem będzie stosowana na zewnątrz, to trzeba sprawdzić, czy jest ona odporna na wilgoć oraz mróz. Natomiast we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym powinna być ona bardziej elastyczna.