Triak – zasada działania i zastosowanie

Mężczyzna korzysta z traka w pracy

Artykuł sponsorowany.

Triak to urządzenie półprzewodnikowe, które może przewodzić prąd w obu kierunkach. Inna nazwa tego komponentu to symetryczny tyrystor triodowy, choć jest ona znacznie rzadziej używana. Triaki posiadają trzy wejścia, z których jedno odpowiada za sterowanie, natomiast dwa pozostałe za moc. Są one bardzo ważnymi elementami obwodu – pełnią wiele istotnych funkcji w urządzeniach elektronicznych, zapewniając im niezawodność i łatwość działania. Bardzo popularnym zastosowaniem jest przełączanie w obwodach prądu przemiennego – dzięki triakom zapewniona jest pełna kontrola mocy wysokiego napięcia.

Jak zbudowany jest triak?

Triak ma możliwość przewodzenia prądu w dwóch kierunkach. Jest to możliwe dzięki specyficznej konstrukcji tego elementu. Jest on zbudowany z dwóch przeciwbieżnych tyrystorów ze wspólną kontrolą. Triaki posiadają pięć przejść, a to, który z nich zostanie użyty, jest uzależnione od miejsca formowania o ujemnej polaryzacji. Triaki bardzo często zastępują przekaźniki elektromechaniczne. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie ma potrzeby kontaktu fizycznego z urządzeniem, włączanie jest niezawodne, a przełączanie bardzo ciche.

Triak – zasada działania

Działanie triaka rozpoczyna się w momencie przyłożenia prądu do elektrody kontrolnej. Przechodzi ona wtedy do stanu otwartego, dzięki czemu triak może przepuszczać prąd przez samego siebie. Aby urządzenie to mogło poprawnie działać, do elektrody sterującej przykładany jest impuls prądowy. Następnie prąd przepływa przez anodę warunkową i katodę aż do momentu przerwania obwodu lub osiągnięcia napięcia o odwrotnej polaryzacji. Jeśli w obwodzie stosowany będzie prąd przemienny, triak zamknie się na odwrotnej półfali sinusoidy. W takiej sytuacji konieczne jest wykorzystanie impulsu, który będzie się charakteryzował przeciwną biegunowością. Jeśli chodzi o samo sterowanie, może być ono regulowane w zależności od konkretnego zastosowania.

Triaki w ofercie sklepu tme.eu

W ofercie sklepu internetowego tme.eu znajdziesz wysokiej jakości urządzenia półprzewodnikowe, a w tym m.in. triaki. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą triaków, dostępną na stronie https://www.tme.eu/pl/katalog/triaki_100125/. Nasza firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, które zawsze wykorzystywane jest przy współpracy z naszymi klientami. Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy komponentów elektronicznych i elektrycznych, to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy zaprezentują ofertę i doradzą w sprawie wyboru poszczególnych produktów. Nie czekaj, już teraz postaw na sprawdzonych dostawców!