Sianie trawy krok po kroku – wszystko co powinieneś wiedzieć!

Sianie trawnika krok po kroku

Trawa z pewnością należy do najbardziej pospolitych roślin. Jej wiele gatunków porasta różnorakie miejsca – od stepów, pastwisk i łąk, po bliższe ludzkim siedliskom parki i skwery. Trawę można spotkać praktycznie na każdym kroku. Z tego powodu wydawać by się mogło, że zakładanie trawnika nie jest czymś szczególnie skomplikowanym. Jednak złe podejście do zaplanowanych prac często kończy się niepowodzeniem i nieestetycznym efektem końcowym. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem wysiewu?

Kiedy siać trawę?

Najlepszy termin na zakładanie trawnika przypada na kwiecień i maj, bądź okres od drugiej połowy sierpnia do września. Wysianie trawnika w tym terminie poskutkuje tym, że nie będzie istnieć potrzeba jego późniejszego, intensywnego nawadniania. Okres wiosenny uważa się za najlepszy na to, aby siać trawę, ponieważ dzięki temu będziesz mógł cieszyć się piękną zielenią w Twoim ogrodzie już w lato.

Przed przystąpieniem do wszelkich prac, należy zapoznać się z prognozami pogody. Wilgotność gleby jest tutaj kluczowa. Mimo to nie powinno się siać trawy przed dużymi opadami deszczu, gdyż nasiona mogą dostać się do zbyt głębokich warstw gleby. Pamiętaj, że to kiedy siać trawę może zależeć także od określonych wymagań wybranego gatunku.

Przygotowanie gleby

Pierwszym krokiem musi być dokładne przygotowanie gruntu do posadzenia w nim nasion traw. Najpierw musisz usunąć chwasty z przyszłej murawy. W tym celu wlej wybrany specyfik do opryskiwacza i zapyl nim niechciane rośliny co najmniej dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem.

Następną czynnością jest przekopanie gleby na głębokość około dwudziestu centymetrów. W tym celu można użyć glebogryzarki lub zwykłej łopaty. Korzystając z glebogryzarki, możesz wykonać to zadanie szybciej oraz dokładniej. Dobrej jakości sprzęt, który będzie wystarczający do prac w małym ogrodzie można kupić już za niewielką kwotę. Warto więc skusić się na tą inwestycję, ponieważ będzie to spora oszczędność czasu i energii. Po przekopaniu terenu użyj grabi do usunięcia kamieni oraz resztek chwastów i korzeni. Łopata także i tutaj będzie przydatnym narzędziem. Przygotuj wcześniej wózek lub worek, aby sprawnie usunąć wszystkie odpady.

Po wstępnym oczyszczeniu gleby warto pozbyć się także drobniejszych elementów, które będą utrudniać wzrost trawy. Mowa to u drobniejszych kamieniach, suchych gałązkach, czy żwirze. Dokładne oczyszczenie powierzchni przyszłego trawnika umożliwi przeprowadzenie dalszych prac. Warto także sprawdzić pH gleby. W tym celu można skorzystać ze specjalnych zestawów ogrodniczych lub zwykłego papierka lakmusowego. Trawa zazwyczaj najlepiej rośnie w glebach o współczynniku pH między 5,5 a 7. Po sprawdzeniu kwasowości podłoża, można już przystąpić do dalszych prac. Usuń wszelkie pozostałości po chwastach i ich korzeniach. Im dokładniej oczyścisz ziemie z niechcianych elementów, tym mniejszym problemem będą one w przyszłości.

Co dalej?

podlewanie zasianego trawnika
Źródło: Pixabay.com

Gdy przekopiemy już podłoże, należy zadbać o to, aby nie było w nim zbrylonych i zbitych kawałków ziemi. Możliwe jak najbardziej wyrównaj powierzchnię, po czym zmień pH gruntu (jeśli to konieczne). Użycie wapna to najtańszy i najprostszy sposób na zwiększenie niskiego pH gleby. Wystarczy zmieszać środek z nawozem lub zaaplikować go bezpośrednio do ziemi. Należy pamiętać jedynie o tym, aby przestrzegać zalecanej dawki preparatu. W przypadku gleby o zbyt wysokim pH należy zastosować preparaty zakwaszające. Najskuteczniejszymi środkami tego typu są nawozy o wysokiej zawartości siarczanu amonu. Wystarczy rozprowadzić dany produkt równomiernie na glebie, ściśle przestrzegając instrukcji podanych na opakowaniu. Po przeprowadzeniu czynności mających na celu zmniejszenie lub zwiększenie kwasowości gleby, należy powtórzyć test pH.

Po uzyskaniu właściwego poziomu pH, można kontynuować naprawę struktury gleby. Piaszczysto-gliniaste podłoże jest najbardziej odpowiednie dla wzrostu trawy. Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się dużo gliny, wystarczy dodać do niej drobny żwir. A gdy gleba po przyszłym trawnikiem jest zbyt piaszczysta, wystarczy zmieszać ją z ziemią ogrodową, najlepiej z dodatkiem kompostu. Podłoże musi zostać ponownie przekopane i wyrównane. Należy pamiętać o tym, aby dokładnie wymieszać ziemie, jeśli ta została wzbogacona innymi składnikami. Dzięki takim działaniom korzenie traw będą miały lepsze warunki do wzrostu, co pozytywnie wpłynie na jej bujność.

Oczyszczanie z chwastów

Należy mieć na uwadze to, że jeśli w naszym ogrodzie znajdowało się dużo chwastów, to prawdopodobnie ich sadzonki w dalszym ciągu znajdują się w glebie. Jak wspomniano wyżej, po ich usunięciu należy poczekać dwa do trzy tygodnie przed podjęciem się dalszych prac. Jeśli po tym okresie pojawią się nowe chwasty, młode rośliny można łatwo usunąć z ziemi. Nie należy zbyt często stosować preparatów odchwaszczających, gdyż te mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Nie zaleca się stosowania środków tego typu w pobliżu budynków mieszkalnych oraz w miejscach częstej obecności dzieci.

Gdy upewnimy się, że gleba jest w jak największym stopniu oczyszczona z chwastów, można przystąpić do utwardzania obszaru trawnika. W przypadku pracy na niewielkiej powierzchni wystarczy dokonać tego za pomocą butów. To skuteczna metoda, jednak w przypadku większych ogrodów może być zbyt mozolna. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie użycie walca ogrodowego, które przewijany w różnych kierunkach zapewni glebie właściwą strukturę. Należy pamiętać, że najlepsze warunki do utwardzania gleby zapewni nam wilgoć. Dlatego warto podjęć się tej pracy po deszczu lub po podlaniu gleby.

Dobór odpowiednich nasion

Ważnym jest, aby mieć na uwadze to, że trawa trawie nie równa. Mnogość jej gatunków jest bardzo obfita. Sprawia to, że nawet doświadczeni ogrodnicy mogą mieć trudności z rozróżnieniem różnic między poszczególnymi odmianami. A te potrafią być dość istotne. Nie dotyczy to tylko samego wyglądu, ale także tempa wzrostu, tolerancji na zadeptywanie, czy także wytrzymałości na suszę. Powszechną praktyką jest mieszanie kilku gatunków trawy na jednej murawie, aby uzyskać najbardziej wszechstronne efekty.

Wysiew trawnika

W przypadku ogrodów najczęściej stosuje się ręczny wysiew. Zalecana techniką jest podzielenie danego obszaru na kilka równych kwadratów o równej powierzchni. Każdy odcinek powinien być obsiany taką samą ilością nasion. Najlepiej wysiewać nasiona na krzyż. Zaczynając od jednego kierunku, a następnie powtórzyć tą czynność pod prostopadłym kątem. Dzięki takiemu zabiegowi zadbamy o to, aby zasiany trawnik był równy i pozbawiony nieestetycznych dziur. Po wysianiu trawy warto dokładnie zgrabić cały trawnik. W ten sposób nasiona zostaną zakryte niewielką ilością ziemi, co zapewni im zabezpieczenie przed wyschnięciem i promieniami UV.

Utwardzenie trawnika

Następną czynnością powinni być ostateczne utwardzenie podłoża przy pomocy wałka ogrodowego lub desek. Taka praktyka pozwoli na ochronę nasion przed wiatrem oraz zmniejszy powierzchnie parowania. Po zasianiu trawy i utwardzeniu gleby warto od razu podlać całość. W tym celu należy zastosować niewielki strumień rozproszonej wody. Zwróć szczególną uwagę na to, aby woda nie spowodowała przemieszczenia się nasion.

Podlewanie powinno być dokonywane regularnie przez pierwsze dwa tygodnie od zasiania. Najlepszą porą do tego, tak jak w przypadku kwiatów, jest wczesny ranek lub późny wieczór. Nie podlewaj nasion w południe, gdyż może to doprowadzić to tego, że słońce wysuszy nasiona poprzez szybko parującą wodę. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest bardzo sucha, a na zewnątrz są wysokie, wówczas możesz rozważyć dwukrotne podlewanie w ciągu dnia. Wystarczające nawodnienie znacznie przyspieszy proces wytworzenia się systemu korzeniowego trawy, co przełoży się na je szybszy wzrost.

Jak dbać o trawnik?

Zasiany trawnik
Źródło: Pixabay.com

Pierwsze zmiany na zasianym trawniku można zauważyć dopiero po dwóch tygodniach od umiejscowienia nasion w glebie. Po takim czasie trawa zacznie już kiełkować. Po upływie miesiąca na Twoim trawniku zacznie się robić zielono. Uważaj na to, aby jak najmniej chodzić po murawie. W miarę możliwości najlepiej nie robić tego wcale, aż do pierwszego koszenia. Do tego czasu trawa powinna się już dobrze ukorzenić, a zrobienie dziur w trawniku nie będzie już takie proste. Trawy są bardzo wytrzymałe na niedogodne warunki atmosferyczne. Z reguły oprócz koszenia, odchwaszczania i podlewania podczas upałów, nie potrzebują specjalnej opieki. Dobrą wiadomością może być też to, że wszelkie uszkodzenia trawnika stosunkowo szybko się regenerują.