Ogrzewanie podłogowe – w ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować wzrost zainteresowania tą metodą ogrzewania mieszkania, czy też domu. Mimo rosnącej popularności nadal wielu z nas nie jest przekonana co do tego pomysłu. Prawdopodobnie wynika to z niedoinformowania, ponieważ ogrzewanie podłogowe to naprawdę bardzo korzystne i komfortowe rozwiązanie.
Dlaczego ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne?
Budownictwo budynków mieszkalnych rozwinęło się pod kątem szczelności ścian. Do ich ogrzewania stosuje się coraz to nowocześniejsze metody, a co za tym idzie, mamy coraz mniejsze potrzeby ogrzewania mieszkania lub domu za pomocą grzejników ściennych. Jeśli coraz rzadziej odkręcamy kaloryfer, bo w domu jest ciepło, ale chcielibyśmy nie chodzić po kaflach w grubych skarpetkach, to ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem!
Ogrzewanie podłogowe cechuje się przede wszystkim tym, że oddaje ciepło na bardzo dużej powierzchni, za to o stosunkowo niskiej temperaturze w porównaniu do grzejników.
Jakie korzyści do naszego życia wniesie ogrzewanie podłogowe?
Takie rozwiązanie zapewnia nam bardzo dobre i równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia. Możemy pożegnać się z zimną podłogą raz na zawsze!
W przeciwieństwie do kaloryferów, które dostarczają ciepła tylko w jednym miejscu, podłogowe ogrzewanie pozwala rozprzestrzenić sprzyjającą naszemu samopoczuciu temperaturę po całej powierzchni, na jakiej nam zależy. Ciepło oddaje cała podłoga.
Uzyskujemy korzystny pionowy rozkład temperatury. Najcieplej jest nam w stopy, minimalnie chłodniej w głowę. Dzięki temu nie będziemy czuć się rozgrzani, nie będzie nam niedobrze i nie będziemy musieli po chwili wyłączać ogrzewania. Za to będziemy czuli się po prostu przytulnie.
Trzeba jednak zaznaczyć, że prawidłowo założona instalacja grzewcza nie powinna ocieplać naszej podłogi, a jedynie utrzymywać ją w temperaturze neutralnej. Takiej, aby podłoga w dotyku nie była ani zimna, ani ciepła, po prostu neutralna.
Jaką temperaturę ustawić?
Temperatura podłogi nie powinna przekraczać 34 stopni Celsjusza, gdyż wtedy już będzie odbierana ona przez nas jako niekomfortowa, za ciepła i nienaturalna.
Jedyne miejsca, w których możemy pozwolić sobie na podkręcenie temperatury do nawet 35 stopni Celsjusza, to miejsca wzdłuż ścian zewnętrznych. Tam straty ciepła są największe i rzadko przebywamy w tych miejscach przez dłuższy czas, więc nie powinniśmy czuć się źle.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Jeśli już podjęliśmy decyzję i brzmi ona – Tak! Chcemy założyć instalację grzewczą w podłodze – to następnym krokiem będzie wybór konkretnej technologii do jej wykonania.
Można zdecydować się na:
- wodne ogrzewanie podłogowe,
- elektryczne ogrzewanie podłogowe,
- powietrzne ogrzewanie podłogowe.
Najpopularniejsze są dwie pierwsze techniki, ostatnia technika na tę chwilę wybierana i stosowana jest najrzadziej.
Ogrzewanie podłogowe wodne – zalety i wady
Zacznijmy od zalet. Gdy zdecydujemy się na to rozwiązanie, to pod naszą podłogą znajdą się rurki wykonane z miedzi lub jakiegoś tworzywa sztucznego, w których będzie krążyć woda. Ten system cechuje się także wieloletnią trwałością prawidłowo wykonanej instalacji. Ogrzewanie pozostaje niewidoczne i pozwala na równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach.
Wodne ogrzewanie podłogowe cena
Niestety wodna podłogówka ma również swoje wady. Przede wszystkim cena. Montaż i ewentualna naprawa wiąże się z wysokimi cenami. Podczas jakiejś awarii będzie trzeba zdjąć dużą część podłogi. Mamy też utrudnione zadanie przy rozstawianiu mebli, szczególnie ciężkich, masywnych. W każdej chwili niestety możemy też spodziewać się jakiegoś wycieku lub zamarznięcia części systemu. Taki system trzeba też uwzględnić już w projekcie budowy domu.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne – zalety i wady
Dużą zaletą elektrycznej podłogówki jest brak konieczności montażu specjalnego urządzenia grzewczego i konserwacji systemu. Nie trzeba się martwić, że powstanie wyciek wodny, który zniszczy naszą podłogę. Nie trzeba się także martwić o to, że instalacja zamarznie, a co za tym idzie możną zastosować ją również na zewnątrz, np. na schodach, jest to tzw. ogrzewanie przeciwoblodzeniowe. Podobnie jak ogrzewanie wodne pozostaje niewidoczne i pozwala na równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach. Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie od pierwszej opcji. Niski jest także koszt montażu. Tego systemu nie trzeba uwzględniać w projekcie domu, można go zamontować przy remoncie.
Wadą jest niewątpliwie to, że koszty eksploatacji są wyższe, niż w przypadku instalacji wodnej. Wynika to z wysokich cen energii elektrycznych. To, co zaoszczędzimy na montażu i tak wydamy przy opłatach. Ta instalacja cechuję się też niestety, póki co dużą bezwładnością ciepła, ale to wraz z rozwojem technologii powinno ulec zmianie. Również ograniczona możliwość aranżacji wnętrza z uwagi na ewentualne uszkodzenie instalacji ciężkimi meblami.
Ogrzewanie podłogowe powietrzne – zalety i wady
Jest to pomysł nowatorski, który nadal się rozwija. Jednakże ma wiele zalet, których nie mają dwie powyższe metody. Równomiernie rozkłada temperaturę po całym pomieszczeniu. Ta instalacja uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu. Pozwala także na zastosowanie dowolnego materiału wykończeniowego i łączy się z różnymi źródłami energii. Jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Nie mamy żadnego zagrożenia w postaci przecieków czy zamarzania. Najczystsze i najbezpieczniejsze źródło ciepła podłogowego
Ta metoda ma tylko dwie znane wady. Pierwszą jest to, że jest to nowoczesna metoda i mało firm się już tym zajmuje. Gdy już taką znajdziemy ceny założenia takiej instalacji, mogą być dość wygórowane ze względu na jej niszową popularność. Drugą wadą jest to, że to również jest instalacja, którą trzeba wprowadzić w projekt budynku jeszcze przed jego powstaniem. Nie możemy zainstalować tego ogrzewania podczas remontu.
A co jeśli chcę ogrzewanie podłogowe tylko w kilku wybranych miejscach?
Często zdarza się bowiem, że klientom zależy nie na tym, aby podłogowe instalacje grzewcze przejęły całkowitą kontrolę nad ogrzewaniem domu, tylko na tym, aby zwiększyć swój komfort podczas przebywania w wyznaczonych miejscach.
Najczęściej stoimy na chłodnych kafelkach w kuchni i w łazience. To właśnie tam większość osób chce zainstalować ogrzewanie podłogowe.
W miejscowym rozmieszczeniu instalacji grzewczych nie powinno być żadnego problemu. Oczywiście pamiętając o tym, że instalację wodną oraz powietrzną musimy uwzględnić, zanim wybudujemy dom, ale zawsze możemy zamontować instalację elektryczną podczas np. remontu.
Koszty – Ile będzie nas to kosztować?
Cenę ogrzewania podłogowego oblicza się w przeliczeniu na m2. Przy obliczeniach trzeba wziąć pod uwagę ceny wszystkich materiałów potrzebnych do założenia danej instalacji. Materiały będą różne w zależności od tego, na jaką metodę się zdecydujemy – wodną, elektryczna czy powietrzną. Dodatkowo musimy pamiętać, że instalowanie ogrzewania podłogowego w małych pomieszczeniach może nas kosztować więcej niż w dużych pomieszczeniach.
Dodatkowo pamiętamy o kosztach sterowników oraz wynagrodzeniu dla fachowców za robociznę.
Jako ceny wykonania instalacji (orientacyjnie) za 1m2 możemy przyjąć na pewno nie mniej niż 100 zł.
Czy można samemu zamontować system grzewczy podłogowy?
W zasadzie montaż systemu grzewczego podłogowego wcale nie jest trudny. Z odpowiednimi instrukcjami powinniśmy dać sobie radę samodzielnie. Jednakże, gdy zdecydujemy się na samodzielną pracę instalowania ogrzewania i tak powinniśmy zatrudnić jakiegoś fachowca. Dlaczego?
Osoba z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami powinna nas kontrolować i sprawdzać, czy wszystko robimy dobrze. Nie chcemy przecież popełnić jakiegoś błędu i za niedługi czas ściągać całej podłogi, aby go naprawiać.
Mimo łatwości wykonania tego zadania poleca się zatrudnienie ekipy, chociażby do pomocy. Trudności może nam przysporzyć samodzielne podłączanie którejkolwiek z tych instalacji do ich źródeł zasilania. Lepiej, żeby zrobił to specjalista.
Podsumowanie
Najlepiej zacząć myśleć nad kwestią ogrzewania podłogowego jeszcze przed wybudowaniem domu, czy rozpoczęciem urządzania mieszkania.
Instalacje grzewcze wodne i powietrzne muszą zostać uwzględnione już w projektach, musi być na nie „miejsce”.
Gdy tego nie zrobimy lub, gdy mamy już dom, czy też zagospodarowane mieszkanie, a najdzie nas ochota na podgrzewaną podłogę, to nie mamy już zbyt dużej możliwości wyboru. Zostaje nam do wyboru bowiem już tylko system grzewczy elektryczny. Tylko ten system można zamontować podczas remontu i nie trzeba uwzględniać go w projektach domu lub mieszkania.
Mam dom z mnóstwem przeszkleń do ziemi. Montując tradycyjne grzejniki zabrałabym dodatkową część ścian, których i tak jest już niewiele. Ogrzewanie podłogowe to rewelacyjna opcja!