Jak wygląda budowa domu z bali i co należy wiedzieć?

Dom z bali w zimowej sceneri

Domy z bali mają długą tradycję i bardzo określony charakter. Ich estetyka sprzyja prostocie. W takim domu łatwiej uzyskać spokojny stan umysłu. To szczególnie ważne dziś. W czasach, gdy w świecie jest nadmiar bodźców, wszystko pędzi i trudno o chwilę wytchnienia. W domu z bali życie staje się proste, naturalne, zrównoważone. Domy z bali są wyjątkowe pod każdym względem. Począwszy od ich wyglądu, poprzez proces budowy. Jak wygląda budowa domu z bali? Jakie są jego wady i zalety? Na co należy uważać? Jakie drewno wybrać? Ile kosztuje budowa?

Różnorodność domu z bali i rodzaje bali

Domy z bali są wyjątkowe. Są tak różne, jak ludzie, którzy je budują. Można wybrać różne rodzaje drewna, zróżnicować kształt całej konstrukcji oraz sposób układania bali. Każdy z tych czynników wpływa na ostateczny charakter domu. W sposób drastyczny może zmienić jego estetykę. Należy zastanowić się nad tym, czy drewno będzie jedynym materiałem budulcowym.

Wnętrze domu z bali może być drewniane albo uzupełnione o szklane elementy, czy ceglaną ścianę. Domy z bali przeszły długą drogę. Zaczęło się od prostych konstrukcji z drewna. Dziś mogą być zaprojektowane tak, aby pasowały do niemal każdego gustu.

Domy drewniane najczęściej budowane są z bali z drewna sosnowego. Wykorzystuje się też świerk, modrzew i cedr. Można wybrać naturalny kolor bali albo pomalować drewno. Każdy rodzaj drewna ma trochę inny charakter, ale też inne właściwości. Bale mogą być okrągłe, kwadratowe lub ociosane do innych kształtów. Można wybrać bale wykonane ręcznie lub frezowane. Od tego jakie bale wybierzmy będzie zależny nie tylko wygląd domu. To kluczowa kwestia do zachowania bezpieczeństwa całej konstrukcji. Dom z bali musi być ognioodporny i wytrzymały. Odpowiednia izolacja sprawi, że zimą będzie nam w nim ciepło, a latem chłodno. Chodzi o zachowanie wszystkich parametrów, które decydują o komforcie mieszkańców. To, jaki wystrój wybierzmy do domu z bali jest zależne tylko od nas. Drewno nie narzuca gotowych rozwiązań. Pasuje zarówno do cegły, szkła, jak i stalowych i miedzianych elementów. Jakie są podstawowe rodzaje bali?

Rodzaje bali: pełne, klejone, warstwowe

Bale pełne są wykonane z litego drewna. Mogą być okrągłe, prostokątne, ich krawędzie mogą być ścięte. Bale klejone tworzy się poprzez sklejanie ze sobą mniejszych elementów. Dają one większe możliwości wyboru kształtów i form. Bale warstwowe mają tylko drewnianą okładzinę. W środku są wypełnione termoizolacyjnymi materiałami. Może to być pianka poliuretanowa, styropian, wełna mineralna. Ważny jest kształt bali, ich wielkość i sposób łączenia. Sposób łączenia wpływa na ostateczną wytrzymałość domu.

Rozpalony kominek w domu z bali
https://www.pexels.com

Jakie drewno wybrać?

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego drewna. Jakie drewno wybrać? Jakie parametry są najważniejsze? Najczęściej wybierane jest drewno sosnowe. Swoją popularność zawdzięcza dobrym parametrom. Jest sprężyste, odporne na zginanie i trwałe. Dobrym wyborem są bale czterokrotnie strugane. Ten proces zmniejsza podatność drewna na ogień. Warto wybrać bale suszone komorowo, w odpowiedniej temperaturze. Dzięki temu drewno zostanie oczyszczone z pleśni, grzybów, larw owadów. Jakie drewno wybrać? Przede wszystkim dobrej jakości, o odpowiedniej wilgotności. To, czy drewno będzie naturalne, czy pomalowane ma mniejsze znaczenie.

Zalety domów z bali

Największą zaletą, jaką ma ta technologia budowy jest czas jej realizacji. Domy z bali buduje się bardzo szybko. Znacznie szybciej niż domy z innych materiałów. Dom z bali można budować o każdej porze roku. Technologia budowy nie wymaga zastosowania prac mokrych. Warto jednak pamiętać o tym, że bardzo niskie temperatury albo duża wilgotność mogą mieć negatywny wpływ na proces budowy. Jest to tak zwana sucha technologia budowy domu.

Cały proces jest realizowany za pomocą suchych elementów. Nowoczesne domy z bali mają znacznie węższą szerokość ścian niż domy murowane. Pozwala to na zwiększenie powierzchni użytkowej domu albo zwiększenie powierzchni ogrodu. Drewno ma też dobre właściwości termoizolacyjne. Jego największą zaletą jest zdrowy dla człowieka mikroklimat. Dom z bali musi być jednak wykonany z naturalnego drewna, najlepiej niemalowany i dobrze zbudowany. Błędy podczas budowy mogą zmniejszyć właściwości termoizolacyjne. Domy z bali są również tańsze od domów murowanych. Mniejsze są koszty związane z procesem produkcji. Mniejsze są też koszty eksploatacyjne. 

Budowa domu z bali krok po kroku

Jak wygląda budowa domu z bali? Na początku należy przygotować teren. Prace przygotowawcze obejmują usunięcie z ziemi kamieni, oczyszczenie działki z zewnętrze warstwy gleby. Trzeba wyrównać i ustabilizować teren. Po zakończeniu wykopalisk i przed wylaniem betonu, grunt wokół domu można poddać obróbce chemicznej. To pozwoli uchronić konstrukcję przed termitami.

Następnie należy zbudować fundamenty. Ten etap zazwyczaj wygląda tak samo. Nie ma znaczenia, jaka jest technologia budowy domu. Następnie przechodzimy do ułożenia pierwszy bali z drewna. To najważniejszy etap. Od tego, jak go wykonamy będzie zależna wytrzymałość domu oraz jego termoizolacja. Log house musi być przede wszystkim szczelny. Pierwszy rząd bali musi być absolutnie kwadratowy, równy i szczelny.

Następnie należy wybrać odpowiednią technikę łączenia bali. Ściany z bali sprawiają, że dom stanie się wyjątkowy. To one są źródłem efektywności energetycznej, funkcjonalności i estetyki. Bale ścienne mają wiele kształtów i rozmiarów. Do ich łączenia stosuje się wiele różnych technik. Budowa domu polega na układaniu kolejnych warstw bali, aż do osiągnięcia pożądanej wielkości.

Wśród najpopularniejszych technik łączenia można wymienić: łączenie na obłap, za pomocą obcych piór, za pomocą własnych piór i za pomocą mszenia. Należy pamiętać o tym, że podczas wznoszenia ścian trzeba przygotować się do montażu okien i drzwi.

Jak wybudować dom z bali krok po kroku?

Następnie należy zaplanować instalację elektryczną. Na etapie budowy domu należy zaplanować instalację i wywiercić odpowiednie otwory. Jeśli będzie się ona znajdowała w ścianach zewnętrznych z litego drewna, to trzeba zaplanować wykonanie odpowiednich kanałów. Należy to zrobić na etapie składania domu. Jeśli instalujemy w domu ocieplenie, to montaż instalacji wygląda inaczej. Nie trzeba wiercić otworów. Można ją umieścić pomiędzy warstwami.

Kolejno należy zdecydować z czego będą wykonane ściany działowe. Jeśli wybierzemy ściany działowe z bali, to powinny być zbudowane na tym samym etapie, co ściany nośne. Można również wybudować ściany szkieletowe. To znacznie prostsze i tańsze rozwiązanie. Ściany szkieletowe montuje się na specjalnych ślizgach. Następnie należy wykonać konstrukcję poddasza i dachu. To kolejny ważny i trudny etap. Ich montaż musi być dokładny i staranny. Błędy zmniejszą izolację termiczną i trwałość oraz stabilność konstrukcji. Dach musi być szczelny. Właściwy montaż pozwoli na zachowanie odporności na porywy wiatru, czy ciężar śniegu. Ostatni etap to montaż okien i drzwi.

Duży dom z bali
https://www.pexels.com

Ile kosztuje budowa domu z bali?

Koszt budowy zależy od wielu czynników. Trudno odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje budowa domu z bali. Zawsze jest jednak znacznie tańsza niż budowa domu murowanego. Do budowy domu z bali najlepiej zatrudnić wykwalifikowaną ekipę. Podniesie to koszt inwestycji, ale zminimalizuje błędy konstrukcyjne i wykonawcze. Najrozsądniej wybrać taką ekipę budowlaną, która specjalizuje się w budowie domów z drewna. Odpowiednio wykonany dom zmniejszy koszty eksploatacyjne.

Dom z bali. Styl skandynawski, rustykalny?

Dom z bali może mieć tradycyjny albo nowoczesny charakter. Wszystko zależy od jego formy oraz pozostałych elementów. Bardzo ważne jest to, jak urządzimy wnętrze domu z bali. Współcześnie buduje się też domy hybrydowe. Domy hybrydowe są wykonane tak, aby wyglądały jak domy z bali. Można jednak zastosować wiele innych materiałów przy ich budowie. Nie wszystkie hybrydy składają się z tradycyjnych materiałów drewnianych. Wszystkie jednak wyglądają tak, jakby były tradycyjnymi domami z bali.

Ważne jest to, ile w domu będzie okien i jakiego rodzaju będą to okna. To całkowicie może zmienić charakter budynku. Ważny jest też dach. Wnętrze domu z bali może być i rustykalne i industrialne. Można zostawić samo drewno albo uzupełnić wnętrze ścianami wykonanymi z innych materiałów. Z drewnem dobrze komponują się cegły. Dom z bali może być wiejski, ale też elegancki i ekskluzywny. Drewno jest elastycznym budulcem, dającym szerokie pole estetycznej eksploatacji.