Od 3 stycznia 2023 roku startuje nabór nowych wniosków do programu Czyste Powietrze. Kwota dofinansowania znacząco się zwiększyła – osoby spełniające wymogi kryteriów mogą zyskać nawet 136 tysięcy złotych dotacji. Jakie należy spełnić wymogi, aby wniosek o dofinansowanie został pozytywnie rozpatrzony oraz jakie inwestycje wliczają się w założenia projektu?
Wymogi programu Czyste Powietrze
Rządowy program Czyste Powietrze jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych (bądź wydzielonych, z księgą wieczystą), którzy chcą poprawić jakość powietrza w swoim otoczeniu oraz przyczynić się do ochrony środowiska. Wymiana systemów grzewczych jest też metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Termoizolacja oraz bardziej zrównoważone źródła ciepła to mniejsza emisja energii, a co za tym idzie – mniejsze rachunki. Jakie warunki należy spełniać, by kwalifikować się do dofinansowania z programu Czyste Powietrze?
Najważniejszą kwestią przy składaniu wniosku o dofinansowanie jest potwierdzenie, że jest się właścicielem lub zarządcą nieruchomości, w której planuje się wymianę kotła bądź termoizolacji.właścicielem lub zarządzać nieruchomością, na której planuje się wymianę kotła. Dofinansowanie przysługuje tylko właścicielom lub zarządcom nieruchomości mieszkalnych jednorodzinnych. By móc uzyskać dofinansowanie, należy posiadać kocioł na paliwo stałe lub kocioł gazowy o mocy cieplnej do 50 kW lub kominek z płaszczem wodnym o mocy cieplnej do 20 kW. Dofinansowanie jest dostępne dla mieszkańców terenów objętych programem Czyste Powietrze, a lista tych terenów jest okresowo aktualizowana. Aby móc uzyskać dofinansowanie, należy spełnić określone warunki techniczne, takie jak sprawność cieplna nowego kotła czy możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej. W nowym naborze wnioski o dofinansowanie będą mogli złożyć także beneficjenci, którzy wcześniej otrzymali dotację na wymianę kotła.
Co można kupić w ramach programu Czyste Powietrze?
Czyste powietrza umożliwia zakup i montaż nowoczesnych źródeł ciepła. Dofinansowanie może być również przeznaczone na zakup samego urządzenia lub na kompleksową wymianę kotła wraz z montażem i ewentualnymi dodatkowymi pracami związanymi z instalacją nowego źródła ciepła. Równie ważna jest kwestia związana z dotacją na ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych. Te produkty muszę spełniać określone wymagania, by mogły włączać się w listę zakupów w ramach dotacji.
Termoizolacja domu w ramach programu Czyste Powietrze – drzwi energooszczędne
Dotacja na ocieplenie obejmuje montaż materiału termoizolującego na powierzchni ścian, stropu oraz podłóg. Korzystną termoizolację przestrzeni wspierają drzwi i bramy o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Poszukiwania odpowiednich produktów do domu warto zacząć od producentów, którzy specjalizują się w tworzeniu energooszczędnego wykończenia domu. StalProdukt Zamość to jedna z firm, która oferuje drzwi i bramy garażowe dedykowane domom energooszczędnym. Na stronie internetowej producenta znajdziecie pełną listę drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych spełniających wymogi programu Czyste Powietrze oraz ich dokładne parametry.