Rekuperacja – wentylacja na miarę XXI wieku


Tradycyjne systemy wentylacyjne stanowią rozwiązanie odchodzące powoli do lamusa. W dzisiejszych czasach są zastępowane przez opcje zapewniającą więcej możliwości niż sama wymiana powietrza. Mowa o rekuperacji pozwalającej na jego skuteczne filtrowanie, a zarazem na efektywne ogrzewanie pomieszczeń. Podpowiadamy, jak działa taki system i dlaczego warto pomyśleć o jego zakupie.

Co to jest rekuperacja?

Najprościej rzecz ujmując rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna pozwalająca na efektywne odzyskiwanie ciepła z powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia. W odróżnieniu od klasycznej wentylacji grawitacyjnej na zasadzie zasysania powietrza przy wykorzystaniu ciągu znajdującego się w kominie. Zawiera rekuperator, który kontroluje jego ruch i pozwala na ponowne wykorzystanie znajdującego się w nim ciepła. Ponadto dostarcza odpowiednią ilość świeżego powietrza z zewnątrz, a jednocześnie filtruje to znajdujące się wewnątrz. Dzięki temu jest ono pozbawiane dwutlenku węgla oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Z tego powodu systemy rekuperacji stanowią doskonałą opcję dla alergików oraz wszystkich osób dbających o swoje zdrowie. Poza tym pozwalają na częściowe uniezależnienie się od tradycyjnych, niezwykle kosztownych metod grzewczych. Rekuperacja to rozwiązanie cechujące się dużą skutecznością niezależnie od pory roku. Podczas ciepłych miesięcy zapewnia stały dostęp do świeżego pozbawionego kurzu powietrza. W czasie zimy pozwala na skuteczne ogrzewanie wybranych pomieszczeń, a jednocześnie chroni przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Rekuperacja sposobem na oszczędności

Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu rodzajach budynków. Mogą to być domy jednorodzinne, nowoczesne bloki mieszkalne lub nieruchomości o charakterze komercyjnym, na przykład biurowce. W przypadku rekuperatorów najwyższej jakości odzysk ciepła z odprowadzanego powietrza może wynosić nawet 90%. Dzięki temu koszty ogrzewania zostają znacznie zmniejszone. Na tym nie koniec, omawiany system może zostać wykorzystany do podgrzewania wody użytkowej. Z tych powodów montaż tego rodzaju wentylacji stanowi inwestycję, która zwraca się już po kilku latach jej użytkowania. Rekuperacja nie wiąże się ze zużywaniem dużych ilość prądu, a poza tym może zostać połączona z fotowoltaiką, co sprawi, że koszty jej eksploatacji nie będą stanowiły żadnego obciążenia dla portfela. Warto zaznaczyć, że montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może być dofinansowany.

Wentylacja mechaniczna a zdrowie

Montaż rekuperacji przynosi szereg korzyści dla osób z niej korzystających. Są to nie tylko finanse, ale również pozytywny wpływ na stan zdrowia. Jak wspomniano powyżej jest to doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z alergiami, co nie oznacza, że nie sprawdzi się w przypadku innych użytkowników. Liczne badania naukowe potwierdzają istotny wpływ jakości powietrza na ludzki organizm. Jeżeli jest ono zużyte i nieświeże, to człowiek staje się zmęczony, rozkojarzony, a wykonywane przez niego czynności stają się znacznie mniej efektywne. Ponadto zła jakość powietrza powoduje nadmierne poczucie senności. Świeże, wolne od zanieczyszczeń powietrze pozwala na znacznie efektywniejsze wykonywanie pracy lub wydajniejszą naukę. Jest to szczególnie istotne dla osób pracujących lub uczących się w trybie zdalnym. Poza tym rekuperacja daje możliwość pozbywania się nieprzyjemnych zapachów, na przykład z kuchni lub łazienki bez konieczności wietrzenia tych pomieszczeń.

Dlaczego warto postawić na rekuperacje?

Istnieje cały szereg powodów, dla których warto postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Pierwszym z nich jest wspomniana energooszczędność. W dzisiejszych czasach, w których stawia się na budownictwo pasywne ciężko sobie wyobrazić nowo powstałe domy bez efektywnego systemu rekuperacji. Pozostałe zalety takiego rozwiązanie to między innymi:

  • ekologiczność – stosownie rekuperacji przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń wynikających z użytkowania tradycyjnych metod grzewczych.
  • łatwość obsługi – opisywany rodzaj wentylacji jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga codziennej kontroli.
  • cichość pracy – rekuperacja nie wytwarza uciążliwych dla mieszkańców hałasów.
  • bezpieczeństwo – taki system może zawierać czujniki mierzące poziom dwutlenku węgla.

To tylko część zalet wynikających z użytkowania systemu rekuperacji. Taka instalacja sprawdza się o każdej porze roku i sprawia, że wszyscy członkowie rodziny mogą się cieszyć ciepłym, a przede wszystkim zdrowym powietrzem.