Kiedy wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem?

Mężczyzna montujący kocioł jednofunkcyjny

Zakładając w domu ogrzewanie gazowe, konieczne jest dokonanie wyboru pieca. Można zdecydować się na piec dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody. Wbrew pozorom, wybór ten jest bardzo istotny. Zarówno piece jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne zapewnią możliwość ogrzania pomieszczeń. Wybór konkretnego pieca zależeć powinien między innymi od tego, ile ciepłej wody w domu zamierzamy zużywać i tego, czy planujemy rozbudowę pieca o inne elementy. Nie bez znaczenia jest także wielkość pomieszczenia, w którym pojawi się kocioł piec. Piec gazowy dwufunkcyjny zajmuje znacznie mniej miejsca, jednak ma on też wiele wad. Czasami o wiele lepszym wyborem jest piec jednofunkcyjny i kocioł kondensacyjny wiszący z odpowiednio dużym zasobnikiem ciepłej wody.

Piec dwufunkcyjny i jednofunkcyjny — podstawowe różnice

Piec gazowy dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, spełniać będzie w domu dwie funkcje. Pierwszą jest ogrzewanie domu. To właśnie w piecu będzie podgrzewana woda, która później będzie krążyć w grzejnikach, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Taki kocioł piec może mieć wiele opcji ustawień temperatury, która ma być osiągnięta w pomieszczeniach. Podstawową opcją jest termostat. Zamontowany w danym pomieszczeniu można ustawić na żądaną temperaturę. Jeśli spadnie ona poniżej ustawionej wartości, piec gazowy dwufunkcyjny się załączy i będzie podgrzewać wodę krążącą w instalacji grzewczej.

Nowoczesne piece mają jednak bardziej skomplikowane systemy ustawiania żądanej temperatury. Najnowsze piece dwufunkcyjne zapamiętują, jak szybko spada temperatura w pomieszczeniach i uruchamiają się, zanim temperatura w pomieszczeniu spadnie do określonej wartości. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą pracować z mniejszą mocą, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji pieca i zużycia gazu.

Podgrzewanie wody użytkowej

Drugą funkcją, pieca gazowego dwufunkcyjnego, jest podgrzewanie wody użytkowej. Co ważne, w takim piecu nie ma pojemnika na wodę, jest ona podgrzewana w czasie rzeczywistym. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność oczekiwania na ciepłą wodę. Po odkręceniu kurka z ciepłą wodą można mieć pewność, że nie popłynie ona od razu. Piec musi bowiem się załączyć, podgrzać przepływającą wodę, sama woda zaś musi przepłynąć z pieca do kranu, co w zależności od długości instalacji może trwać kilka, a nawet kilkadziesiąt sekund. W przypadku gdy jednocześnie korzysta się z ciepłej wody w kilku miejscach domu, piec może nie mieć na tyle mocy, by ją podgrzać wystarczająco mocno. W ekstremalnych przypadkach, gdy w kilku miejscach domu odkręci się kurki z ciepłą wodą, może popłynąć minimalnie podgrzana, wręcz letnia.

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem — wady i zalety

Zupełnie inaczej działa kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Podobnie jak piec gazowy dwufunkcyjny, podgrzewa wodę w instalacji grzewczej. Można ustawić daną temperaturę w pomieszczeniach i piec jednofunkcyjny z zasobnikiem będzie pracował, dopóki wybrana temperatura w pomieszczeniu nie zostanie osiągnięta. Oczywiście nowoczesne piece jednofunkcyjne posiadają wiele opcji ustawienia temperatury w pomieszczeniu. Przykładem jest tu choćby ustawienie niższej na czas nieobecności w domu i wyższej, gdy domownicy mają wrócić z pracy czy szkoły.

Piec gazowy jednofunkcyjny nie podgrzeje jednak wody użytkowej tak jak piec gazowy dwufunkcyjny. Nie oznacza to rzecz jasna, że po zamontowaniu takiego pieca ciepłej wody w kranach domu nie będzie. Piec gazowy jednofunkcyjny jest przystosowany do współpracy z zasobnikiem ciepłej wody. Taki kocioł piec więc także zapewni ciepłą wodę w kranach. Taki kocioł kondensacyjny wiszący może mieć zasobnik ciepłej wody o różnej pojemności. Domownicy będą mogli wiec korzystać z ciepłej wody, dopóki w zasobniku będzie jej odpowiednia ilość. Potem zasobnik uzupełni się nową wodą, która jednak będzie musiała zostać podgrzana, co może trwać nawet kilkanaście minut. Czy zatem piec jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody jest dobrym wyborem? W wielu przypadkach tak

Kocioł kondensacyjny wiszący to ciepła woda dostępna natychmiast

Kocioł kondensacyjny wiszący, z zasobnikiem to wbrew pozorom rozwiązanie, które można tylko polecić. Woda w zasobniku cały czas jest gorąca, więc można z niej korzystać natychmiast. Nie ma konieczności oczekiwania na jej podgrzanie. Z tego powodu kocioł kondensacyjny wiszący i piec jednofunkcyjny to rozwiązanie, które poleca się przede wszystkim rodzinom, w których dużo korzysta się z ciepłej wody.

Dzięki temu, że jest ona stale dostępna, nie ma problemu braku ciepłej wody, nawet jeśli w domu jednocześnie będzie korzystać z niej wiele osób. Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody warto więc montować w domach, w których mieszka wiele osób, jest więcej niż jedna łazienka, w nich zaś są wanny, do których trzeba wlać od razu większa ilość ciepłej wody. Oczywiście i piec gazowy dwufunkcyjny w wielu przypadkach ogrzałby wystarczającą ilość ciepłej wody, Jednak z uwagi na to, że podgrzewana byłaby w czasie rzeczywistym, podgrzanie wiązałoby się ze znacznie większymi kosztami.

Zasobnik ciepłej wody. Jego pojemność jest bardzo istotna

Ogrzewanie wody kociołem jednofunkcyjnym z zasobnikiem
Źródło: Pixabay.com

Zasobnik ciepłej wody może być o określonej pojemności. Wybór najodpowiedniejszego ma więc bardzo duże znaczenie, bowiem gdy w zasobniku ciepła woda się skończy lub będzie jej bardzo mało, nie będzie możliwości korzystania z ciepłej wody użytkowej przynajmniej przez jakiś czas. Z reguły jednak podgrzanie ciepłej wody trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. Przez ten czas jednak z kranów może płynąć woda minimalnie podgrzana lub po prostu zimna.

Piec jednofunkcyjny może być większy i droższy

Warto mieć świadomość, że piec jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody może być znacznie większy od pieca dwufunkcyjnego, a także nieco droższy. Jeśli wiec w danym pomieszczeniu, w którym ma wisieć piec nie ma zbyt wiele miejsca, rozsądnie jest zdecydować się na piec gazowy, ale dwufunkcyjny. Ograniczona ilość miejsca może bowiem skutecznie uniemożliwiać rozbudowę pieca jednofunkcyjnego o dodatkowe elementy. A możliwości rozbudowy pieca jednofunkcyjnego jest wiele. Przystosowany jest bowiem do współpracy z zasobnikami ciepłej wody, ale też z instalacjami solarnymi i innymi urządzeniami.

Cena pieca gazowego jednofunkcyjnego

W opinii wielu osób zainteresowanych zakupem pieca gazowego minusem jednofunkcyjnego jest jego cena. Owszem, zakup nowoczesnego pieca gazowego jednofunkcyjnego z zasobnikiem ciepłej wody wiąże się z większym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie mają też jednak koszty eksploatacji pieca. W przypadku jednofunkcyjnego pieca z zasobnikiem wody mogą być o wiele niższe niż koszty eksploatacji pieca dwufunkcyjnego.

Moc pieca ma bardzo duże znaczenie

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem to najlepsze rozwiązanie w przypadku dużych domów, w których mieszkają rodziny potrzebujące sporej ilości ciepłej wody. Nie można jednak zapominać, że podstawową funkcją pieca gazowego jednofunkcyjnego jest ogrzewanie domu. To właśnie w piecu będzie podgrzewana woda krążąca w instalacji grzewczej.

Aby ogrzewanie domu nie stało się problemem, trzeba wybierać piec z zasobnikiem o odpowiedniej pojemności. Jednak nie tylko to ma znaczenie.

Bardzo ważna jest też moc pieca. Musi być odpowiednio dobrana do metrażu domu i samej instalacji grzewczej. Piec jednofunkcyjny o zbyt małej mocy po prostu nie poradzi sobie z ogrzaniem domu lub często będzie pracować z pełną mocą, co przełoży się na wyższe koszty jego użytkowania. Piec o zbyt dużej mocy także jest złym rozwiązaniem, bowiem także może generować duże zużycie gazu, a więc i duże koszty. Nie bez znaczenia jest też sama cena pieca o dużej mocy. Takie piece są rzecz jasna o wiele droższe. Już niewielka różnica mocy może wiązać się z wydaniem na zakup pieca nawet ponad tysiąc złotych więcej, niż na słabszy piec, nie ma więc sensu przepłacać.

Piec jednofunkcyjny. Najlepszym będzie piec renomowanego producenta

Wiele osób kupujących piece, szuka takich, które są tanie. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem koszt zakupu pieca jest spory, więc każda oszczędność ma bardzo duże znaczenie. Poszukując oszczędności przy zakupie pieca, nie należy się jednak decydować na niewątpliwe tańsze piece gazowe mało znanych producentów. Może bowiem się okazać, że wymagają częstych napraw czy choćby regulacji.

Stawiając na piec znanego producenta, można mieć pewność, że jego eksploatacja nie będzie tak problematyczna, a ewentualne naprawy nie będą wiązać się z dużymi wydatkami. Nie bez znaczenia jest też dostępność części zamiennych. Do popularnych pieców gazowych znanych producentów dużo łatwiej kupić części zamienne niż do pieców wyprodukowanych przez mało znane firmy.