Wentylacja w domu alergika – jakie rozwiązanie zastosować?

Zamontowana wentylacja w domu dla alergika

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale wentylacja w budynkach ma ogromny wpływ na samopoczucie alergików. Biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowaną większość doby spędzamy wewnątrz pomieszczeń, jakość powietrza w mieszkaniu lub domu powinna być na jak najwyższym poziomie. W rzeczywistości w wielu budynkach nadal stosowane są przestarzałe systemy wentylacyjne, które nie zapewniają optymalnych warunków. Największym problemem jest zbyt wysoka wilgotność powietrza, przez którą namnażają się bakterie oraz inne cząsteczki, szczególnie wpływające na samopoczucie alergików. Jaka będzie zatem odpowiednia wentylacja w domu osoby uczulonej na różne pyłki i inne cząsteczki? Sprawdź, na jaki system postawić, aby móc cieszyć się zdrowymi i bezpiecznymi warunkami we własnych czterech ścianach!

Dlaczego system wentylacji jest tak istotny?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istoty systemu wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Efektów pracy tego urządzenia nie da się zaobserwować gołym okiem, jednak w przypadku braku skutecznej wymiany powietrza, Twój organizm z pewnością szybko odczuje konsekwencje takiego stanu rzeczy. Zupełnie naturalne zjawisko stanowi proces oddychania, w wyniku którego wytwarzana jest para wodna oraz inne substancje. Pierwszy z wymienionych związków sam w sobie nie wpływa negatywnie na nasze organizmy, jednak większe jego stężenie może powodować wykwity pleśni oraz grzybów na ścianach mieszkań. Dodając do tego fakt, że para wodna powstaje również przy okazji szeregu rutynowych czynności wykonywanych w każdym domu (gotowanie, korzystanie z prysznica, czy suszenie prania), bez skutecznej wentylacji w bardzo szybkim czasie będziemy obserwować negatywne konsekwencje braku wymiany powietrza.

To jednak nie wszystko. W rzeczywistości praktycznie wszystkie meble, elementy wyposażenia oraz różnego rodzaju środki do czyszczenia mieszkania emitują do powietrza wiele związków chemicznych. Nie wszystkie z nich są bezpieczne dla naszego zdrowia, a bez skutecznej cyrkulacji powietrza, chcąc lub nie, oddychamy nimi. Dlatego tak istotna jest odpowiednia wentylacja w domu. Dzięki skutecznemu systemowi odpowiadającemu za wymianę powietrza u domowników nie pojawią się zdrowotne konsekwencje w postaci bólu głowy, suchości i pieczenia oczu, ogólnego zmęczenia oraz złego samopoczucia.

Odpowiednia wentylacja w domu alergika – co wybrać?

Czynniki negatywnie wpływające na jakość powietrza w naszych mieszkaniach oraz domach wyjątkowo dotkliwie odczuwają wszystkie osoby borykające się z alergiami. Wewnątrz budynków mieszkalnych najczęściej występującymi alergenami są kurz oraz roztocza. Czy istnieje skuteczny sposób na usunięcie tych związków z pomieszczeń? Najefektywniejszym systemem montowanym w domach jest obecnie wentylacja mechaniczna, która zapewnia ciągłą wymianę powietrza, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz (tak jak ma to miejsce przypadku wentylacji grawitacyjnej). W przypadku rekuperacji powietrze nawiewane do pomieszczeń, w pierwszej kolejności trafia do filtrów, które wychwytują dużą część zanieczyszczeń. Osoby uczulone na pyłki mogą dodatkowo zwiększyć filtrację, wybierając filtry z klasy F7. W społeczeństwie bardzo popularny jest mit na temat miejsca namnażania się bakterii i grzybów, jakim są kanały wentylacyjne. Dodatkowo przez rozpowszechnianie tej błędnej informacji dużo osób twierdzi, że wentylacja mechaniczna jest rzekomo sporym zagrożeniem dla alergików. Dla większej pewności warto wybrać przewody wentylacyjne z powłoką antybakteryjną dedykowaną dla alergików.