Zazwyczaj działanie klimatyzacji polega na chłodzeniu pomieszczeń, ale funkcjonowanie klimatyzatorów można również odwrócić i służą wówczas do ogrzewania. Takie zastosowanie sprawia, że klimatyzator może być urządzeniem wykorzystywanym przez cały rok. Latem jednostka wewnętrzna chłodzi, a zewnętrzna grzeje, zimą w klimatyzatorach typu split wystarczy przełączyć odpowiedni przycisk i zachodzi działanie odwrotne. Ogrzewanie klimatyzatorem to rozwiązanie także energooszczędne i wydajne.
Ogrzewanie klimatyzatorem – jak to działa?
Klimatyzatory są stosowane latem do obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczeń, współczesne modele takich urządzeń są również zaopatrzone w funkcję grzania na zasadzie pompy ciepła typu powietrze – powietrze. Ogrzewanie klimatyzatorem jest szczególnie przydatne podczas okresów przejściowych jesieni i wiosną. Przy wyborze takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na czynnik SCOP/COP, który wskazuje na to, ile energii urządzenie może wyprodukować przy poborze 1 kWh, im jest wyższy, tym urządzenie jest efektywniejsze. Klimatyzator oddaje około trzykrotnie więcej energii, niż pobiera, tradycyjne grzejniki elektryczne pobierają taką samą ilość energii, jaką uwalniają. Większość klimatyzatorów jest przystosowana do działania nawet przy temperaturze do -15 stopni C. Urządzenia te są wyjątkowo przydatne, kiedy są montowane jako dodatkowe źródło ciepła.
Jakie funkcje klimatyzatora są przydatne do ogrzewania?
Klimatyzator jest zazwyczaj wyposażony w elektroniczny termostat, który kontroluje temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli ma być on urządzeniem wykorzystywanym jednocześnie do chłodzenia i ogrzewania, powinien być wyposażony w takie funkcje jak:
- funkcja automatycznego przełączania w tryb chłodzenia i grzania w zależności od ustawionej temperatury granicznej,
- duża wydajność wymiennika ciepła, umożliwia on dobrą wymianę ciepła między czynnikiem chłodzącym a powietrzem, rozdzielacz wpływa na równomierne rozprowadzenie ciepła,
- tryb pełnej mocy, duży przepływ powietrza i maksymalna praca sprężarki pozwalają na bardzo szybkie uzyskanie wymaganej temperatury,
- wysoka kategoria energetyczna.
Sprawdzone rozwiązanie to wykorzystanie smartfona do zarządzania pracą klimatyzatora, dzięki temu można zdalnie kontrolować wysokością temperatury w pomieszczeniu z dowolnego miejsca poza domem.
Ogrzewanie klimatyzatorem – ekologiczne rozwiązanie
Dużą zaletą klimatyzatorów jest łatwość ich obsługi, z reguły przełączenie z funkcji chłodzenia na ogrzewanie odbywa się jedynie za pomocą pilota. Są one urządzeniami ekologicznymi, nie wydzielają żadnych spalin ani pyłów, co jest szczególnie istotne w naszym kraju, ze względu na wysoki współczynnik zanieczyszczenia powietrza. Dobre rozwiązanie to zastosowanie klimatyzatora z jednoskładnikowym gazem, który jest bardzo efektywny i może być wykorzystywany wielokrotnie. Na odpowiednią wysokość temperatury ma korzystny wpływ ogrzewanie klimatyzatorem jesienią i wiosną, może się to przyczynić do obniżenia emisji pyłów w tym okresie. Współcześnie produkowane urządzenia są także zaopatrzone w nowoczesne systemy filtracyjne, które wychwytują wirusy i nie dopuszczają do rozwoju bakterii. Niektóre modele są zaopatrzone w filtry HEPA oraz możliwość jonizacji powietrza, dzięki temu jest ono wolne od różnych zanieczyszczeń, a nawet smogu. W naszej strefie klimatycznej bywają bardzo chłodne zimowe miesiące, z tego względu jest możliwość zaopatrzenia klimatyzatorów w dodatkowe grzałki, które zapewniają ciepło nawet w bardzo niskich temperaturach.