Ładny a zarazem trwały parapet ? Parapet kamienny !

Kamienny parapet na którym stoją kwiaty w doniczkach

Wymieniając okna lub przeprowadzając remont generalny jednym z elementów niezbędnego zakupu jest parapet. Być może przeszła Ci przez chwile myśl czy parapet jest ważny. Otóż, parapet spełnia kilka ważnych funkcji. Gdyby nie było parapetu, na ścianie pod oknem zbierałyby się zanieczyszczenia. Inną kwestią jest to, że na ścianie pod oknem zbierałaby się wilgoć. Kwestia wilgoci jest o tyle niebezpieczna, że niesie za sobą poważniejsze konsekwencje. Mianowicie, wilgoć tworzy optymalne warunki dla rozwoju pleśni. Pleśń stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka. Tworzy ogromne spustoszenie w organizmie. Jest skrajnie niebezpieczna dla osób z astmą, z alergiami i osób o osłabionej odporności.

Ponadto parapety są bardzo praktyczne. Wiele osób dzięki nim dekoruje swoje okna. Można na nich postawić roślinki doniczkowe, cięte kwiaty w w wazonie, zdjęcia lub inne bibeloty. W zależności od wyboru parapetu same w sobie mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny.

Rodzaje parapetów

Wachlarz parapetów jest bardzo szeroki. Parapety mogą różnić się od siebie materiałem, z którego są zrobione, ceną, jakością, deseniem, kolorem czy właściwościami. Najczęściej spotykane parapety zrobione są z : kamienia naturalnego, z drewna, z tworzyw sztucznych. Dobry parapet musi być trwały, służyć wiele lat, musi być odporny na wilgoć, zarysowania i plamy.

Zaletą drewna jest to, że bardzo ładnie wygląda, jest naturalnym materiałem, natomiast pod względem właściwości parapety te nie są już tak atrakcyjne. Dlaczego ? Otóż, na drewno trzeba bardzo uważać. Nie powinno stawiać się ciepłych lub gorących naczyń, źle konserwowane mogą ulegać działaniu wody (mogą zacząć gnić), dodatkowo mogą wchłania ciekłe substancje co w konsekwencji prowadzi do powstawania przebarwień.

Parapety z tworzyw sztucznych oferują różne rozwiązania estetyczne, mianowicie dostępne są w różnych kolorach. Natomiast biorąc pod lupę właściwości ich żywotność w perspektywie czasu jest niesatysfakcjonująca. Otóż, parapety z tworzyw sztucznych nie są wysoko odporne na ciepło. Ponadto, z biegiem krótkiego czasu mogą pojawiać się widoczne zarysowania. Co więcej wraz z biegiem czasu będą wymagały odświeżenia, renowacji lub całkowitej wymiany.

Parapet kamienny – najlepsza inwestycja na lata dla Twojego domu lub mieszkania

Najlepszą propozycją spośród wielu parapetów dostępnych na rynku są parapety z kamienia naturalnego. Parapet kamienny to ponadczasowe rozwiązanie. Skupia w sobie wiele zalet, otóż jest estetyczny, naturalny i trwały. Kamień jest mocnym materiałem, odpornym na zarysowania, plamy, przebarwienia i promieniowanie słoneczne. Nie ulega działaniom wody i wilgoci. Stanowi inwestycję na lata z tego powodu, że żywotność parapetów kamiennych jest bardzo długa. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji i konserwacji.

Asortyment parapetów kamiennych jest szeroki. Można wybierać spośród wielu ciekawych deseniów i odcieni. Parapety te mogą być wykonane z granitu, aglocementu, konglomeratu kwarcowego lub aglomarmuru.