Projekt domu jednorodzinnego- gotowy czy indywidualny?

Zaprojektowany i wybudowany duży dom jednorodzinny

Artykuł partnera.

Gotowy czy indywidualny projekt domu jednorodzinnego? Tego rodzaju pytania zadaje sobie wiele osób planujących budowę własnej nieruchomości. Podstawowa różnica polega na tym, że projekty gotowe są tańsze od indywidualnych. Z drugiej strony projekt indywidualny jest „szyty na miarę”, czyli odpowiada indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom przyszłych mieszkańców. W poniższym artykule wyjaśniamy najważniejsze różnice pomiędzy gotowymi a indywidualnymi projektami domów. Zapraszamy do lektury.

Czym charakteryzują się gotowe projekty domów jednorodzinnych?

Najważniejszy atut projektów gotowych to niższa cena oraz krótki czas realizacji. Gotowy projekt może być nawet dwukrotnie tańszy od projektu indywidualnego. Gotowe projekty domów jednorodzinnych są również obecnie szeroko dostępne. Można je kupować za pośrednictwem internetu bez wychodzenia z domu. W specjalnych katalogach znajdziemy różnego rodzaju projekty – piętrowe, parterowe, z drewna, energooszczędne, z poddaszem oraz w dowolnym stylu czy metrażu. Wynika to przede wszystkim z wysokiego zapotrzebowania.

Niezwykłą zaletą gotowych projektów domów jednorodzinnych jest możliwość obejrzenia wizualizacji i zdjęć gotowych domów, które wybudowano w przeszłości na podstawie danego projektu. Inwestorzy mogą także sprawdzić dokładne wymiary wszystkich pomieszczeń.

Zanim zdecydujemy się na konkretny gotowy projekt domu, możemy również skontaktować się z daną firmą projektową, która przekaże nam szereg porad i wskazówek. Konsultanci z pewnością pomogą nam wybrać taki projekt, który będzie w możliwie największym stopniu zgodny z naszymi preferencjami i oczekiwaniami. Gotowy projekt domu jest także absolutnym strzałem w dziesiątkę dla osób, które nie posiadają dokładnie sprecyzowanej wizji odnośnie budowy domu, a kwestią najważniejszą jest to, by był on nowoczesny i przestronny. 

Gotowe projekty domów są także często dostępne w wielu różnych wariantach. Dostępność tego samego projektu w różnych wersjach jest doskonałym ułatwieniem, ponieważ w ten sposób dom może bardziej odpowiadać preferencjom jego przyszłych mieszkańców. 

Niewątpliwą zaletą gotowych projektów domów jest także fakt, iż mamy pewność, że cała dokumentacja została przygotowana we właściwy sposób, a wszystkie rozwiązania architektoniczne są w pełni bezpieczne. Gotowe projekty domów sporządzają doświadczone pracownie, które zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów.

Z bardzo szerokim katalogiem gotowych projektów domów można zapoznać się na stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow. New-House to firma posiadająca ponad 25-cio letnie doświadczenie w kompleksowej budowie domów jednorodzinnych. Firma buduje każdy rodzaj domów: parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrowe, jak również rezydencje w tradycyjnej oraz nowoczesnej architekturze.

Indywidualny projekt domu, czyli preferencje mieszkańców na pierwszym miejscu

Kiedy warto postawić na indywidualny projekt domu jednorodzinnego? Wtedy, gdy nie możemy pozwolić sobie na standardowe rozwiązania oraz zależy nam na tym, by dom był w pełni dostosowany do uwarunkowań naszej działki, która jest nietypowa z powodu kształtu bądź usytuowania. W przypadku, gdy ukształtowanie terenu jest nieregularne, wówczas realizacja gotowego projektu najpewniej okaże się niemożliwa.

Gotowy projekt domu jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają bardzo dokładnie określone wymagania w zakresie wyglądu domu i preferowanych rozwiązań architektonicznych. Inwestorzy mają możliwość przekazania wszystkich swoich uwag specjaliście tworzącemu projekt, dzięki czemu stworzony projekt w pełni będzie odpowiadał ich potrzebom.

Projekt indywidualny niesie za sobą także większe koszty aniżeli projekt gotowy. Dokładna wysokość kosztów uzależniona jest od wielkości domu, stopnia skomplikowania, uwarunkowań przestrzennych i prawnych na danym terenie. Stworzenie projektu indywidualnego wymaga sporo pracy, dlatego na jego przygotowanie będziemy musieli poczekać. Jeśli podstawową kwestią jest dla nas możliwość zaaranżowania pomieszczeń w taki sposób, by odpowiadało to w pełni naszym oczekiwaniom, wówczas dłuższy czas oczekiwania czy większy koszt z pewnością nie będzie dla nas żadną przeszkodą. 

Firma New-House współpracuje z wykwalifikowanymi architektami, którzy zajmują się tworzeniem indywidualnych projektów domów jednorodzinnych. Na podstronie https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektami-new-house dostępne są szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda cały proces tworzenia indywidualnych projektów w New-House.