Garderoba w małym domu. Jak funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń?

Zaprojektowany mały dom z garderobą

Garderoba to pomieszczenie, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie nowego domu. Jeśli realizujemy projekt domu o niewielkich rozmiarach czasem mogą być problemy z odpowiednia ilością miejsca, lub lokalizacją garderoby. Jak sobie z tym poradzić i gdzie najlepiej umieścić garderobę, gdy wybieramy małe projekty domów?

 

 

Optymalne wyposażenie i lokalizacja garderoby – sposoby i możliwości.

Garderoba to miejsce, gdzie staramy się przygotować strój na dany dzień. Dodatkowo szafy pozwalają przymierzyć nowe ubrania lub wybrać odpowiednią konfigurację stroju. Wszystko dla dobrego samopoczucia i komfortu mieszkańców domu. Wbrew powszechnym opiniom garderoba to nie tylko przestrzeń kobiety. Z tego bardzo funkcjonalnego i przestronnego pomieszczenia korzystają również mężczyźni. Jeśli jednak chcemy przymierzyć różne stylizacje w naszej garderobie – przyda się lustro i kilka stylowych dekoracji ściennych. W wielu sytuacjach garderoba wyposażona jest w fantazyjny kredens, który ma w swojej konstrukcji lustro lub jest w inny sposób wykonany ze specjalistycznej powłoki odblaskowej. Naturalnie, po przymierzeniu danej części garderoby jesteśmy w stanie zobaczyć siebie i ocenić, czy ubranie spełnia nasze oczekiwania. Garderoba a to niezwykle ważne miejsce w każdym domu.
Najlepsza lokalizacja dla garderoby to okolice sypialni. Bliskość pokoju z ubraniami pozwala płynnie przejść z trybu nocnego na dzienny. Osobliwą sytuacją jest garderoba zintegrowana z sypialnią i łazienką. Master bedroom to marzenie wielu inwestorów, lecz gdy wybieramy niewielkie projekty domów, ciężko o takie pomieszczenie. Garderoba może być też pomieszczeniem całkowicie oddzielonym od głównej sypialni. Lokalizuje się go wtedy tak, by każdy domownik miał do niego pełen dostęp.

Projekt domu

 

Dom przy Imbirowej 8 – rzut poddasza

 

Szafy, wnęki, zabudowy – kiedy nie mamy osobnego pomieszczenia.

 

Są sytuacje, kiedy zamiast osobnego pomieszczenia garderoby montuje się  szafy i lustrzane elementy garderoby. Jeśli nie mamy oddzielnego pomieszczenia na garderobę – wówczas dobrym rozwiązaniem tej sytuacji jest posiadanie szafy w sypialni. Trzeba wtedy zapewnić odpowiednio dużo miejsca na dość sporą szafę. Tam będziemy trzymać nasze ubrania. Dodatkowo szafy na ubrania można zobaczyć instalować również w przedpokoju lub przy wyjściu z domu. Powinno być tam odpowiednia ilość miejsca na schowanie butów, czy zimowych kurtek. Przecież przez większość roku nie są nam do niczego potrzebne. Projektanci wnętrz aranżujący przestrzeń starają się logicznie podejść do potrzeb konsumentów. Dlatego przykładają wagę do najprostszych codziennych czynności i zapewniają inwestorom niezbędne meble, czy pomieszczenia służące komfortowemu użytkowaniu domu.

 

Garderoba, miejsce prywatne.

 

Pamiętajmy, że pomieszczenie garderoby to wyjątkowo prywatne miejsce. Podobnie, jak łazienka, czy sypialnia. Z tego powodu potrzebujemy do jej wykończenia zasłon lub drzwi, którymi można zamknąć szafę. Czasami sypialnia i garderoba, nawet jeśli są zintegrowane, oddzielane są dodatkowymi drzwiami przesuwnymi. Jest to praktyczny, wygodny i elegancki sposób na zwiększenie prywatności w garderobie.