Schody powinny być funkcjonalne i estetyczne. Ich główna funkcja polega na tym, że łączą parter z piętrem. Jeśli są dobrze zaprojektowane, to stanowią efektowny element wizualny domu. Pamiętaj o tym, aby projektując schody, dopasować ich styl do stylistyki wnętrza. Najważniejsze jest stworzenie spójnej całości. Jak zaprojektować schody, które będą praktyczne, solidne, wytrzymałe i jednocześnie designerskie? O tym, poniżej.
Betonowe schody
Twoja klatka schodowa wymaga remontu? Może powinieneś pomyśleć o betonowych schodach? Najważniejszym aspektem schodów jest przede wszystkim ich funkcjonalność. Schody betonowe zyskują coraz większą popularność. Pasują do wnętrza industrialnego, nowoczesnego, czy rustykalnego.
Dostępne są różne produkty w rozmaitych kolorach. Beton nie oznacza nudy. Dzięki odpowiedniej powłoce schody betonowe są niezwykle wytrzymałe i solidne. W urozmaiceniu betonu pomoże okładzina schodów betonowych. Można również postawić na bardziej surową wersję.
Schody betonowe są tak trwałe, że można się nimi cieszyć przez lata. Ponadto wymagają niewielkiej konserwacji i są łatwe do utrzymania w czystości. Choć beton kojarzy się z surowym charakterem, to bez trudu można go wkomponować w przytulne wnętrze. Odpowiednio zaaranżowany może sprawiać miłe i ciepłe wrażenie.
Wiele domów posiada schody betonowe, które są niezwykle solidne. Niestety nie zawsze są w dobrym stanie i często nie pasują do nowoczesnego wnętrza. Idealnym rozwiązaniem jest renowacja klatki schodowej. Beton jest jednym z łatwiejszych materiałów do renowacji. Zarówno schody betonowe zewnętrzne, jak i wewnętrzne są dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na funkcjonalności.
Beton architektoniczny — charakterystyka
Beton architektoniczny nie wymaga dodatkowej obróbki. Zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Nie trzeba go pokrywać ani tynkiem, ani gładzią. Jego struktura jest gładka. Ma mikrootwory. Jego powierzchnia ma charakterystyczne smugi i przetarcia. To nadaje jej designerskiego charakteru.
Szczególnie dobrze komponuje się ze stylem industrialnym albo loftowym. Najczęściej występuje pod postacią specjalnych płyt, z których tworzy się wybrane kompozycje. Jest jednocześnie wytrzymały i łatwy w obróbce. Stosuje się go zarówno w architekturze zewnętrznej, jak i w wykończeniu wnętrz. Można z niego wykonać płytki podłogowe, blaty kuchenne, czy schody. To mogą być schody zewnętrze i wewnętrzne. A także schody dwubiegowe i schody jednobiegowe betonowe. Jest bardzo praktycznym i wdzięcznym materiałem.
Schody — jakie wybrać?
Schody mogą mieć różne formy, wielkości, rodzaje. Można wybrać schody dwubiegowe albo jednobiegowe. Mogą mieć balustradę albo nie. Można je czymś pokryć albo zostawić w stanie surowym.
Do pokrycia betonu sprawdza się drewno. Okładzina schodów betonowych może być wykonana z ceramiki, paneli, drewna, czy materiałów drewnopodobnych. Schody składają się z dwóch podstawowych części. Jest to stopnica i nadstopnica. Mogą one być pokryte tym samym materiałem albo różnymi.
Podstopnice możemy pokryć ceramiką, a stopnice drewnem. Wszystko zależy od naszych upodobań estetycznych oraz głównej funkcji schodów. Po schodach zewnętrznych zazwyczaj chodzimy w butach, natomiast po schodach wewnętrznych bez. Z tego względu schody wewnętrzne lepiej pokryć ciepłym i miłym w dotyku materiałem. To szczególnie ważne w domu, w którym mieszkają dzieci.
Trzeba zdecydować, czy pokrywamy jedną część schodów, czy dwie. Następnie należy dobrać odpowiedni materiał albo materiały.
Czym wyłożyć schody betonowe?
Jeśli zdecydujemy się na zróżnicowanie materiałów, to muszą one do siebie pasować. Warto pamiętać o stylistycznym dopasowaniu materiałów do ogólnego charakteru wnętrza albo elewacji. Wybór materiału powinien być zależny od względów praktycznych i estetycznych. Nie pokryjemy okładziną dywanową schodów zewnętrznych. Jeśli mamy dom w stylu klasycystycznym, to nie zostawimy surowego betonu. Ważna jest wysokość stopni oraz ich szerokość. W tym wypadku od estetyki istotniejsze są możliwości ruchowe mieszkańców. Zawsze należy uwzględniać potrzeby domowników. Czym zatem wyłożyć schody betonowe? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi o połączenie praktyczności z estetyką. Jednym z najbardziej klasycznych i bezpiecznych estetycznie rozwiązań jest drewno.
Schody jednobiegowe betonowe, a schody dwubiegowe
Schodu dwubiegowe mają dwa biegi. Nie są bezpośrednim połączeniem parteru z piętrem. W schodach dwubiegowych pojawia się spocznik. Ta taki szerszy stopnień, na którym można odpocząć. Schody jednobiegowe betonowe są proste. Stopnie prowadzą prosto do góry. Zazwyczaj są tej samej wysokości. Schody dwubiegowe są praktyczniejsze i bezpieczniejsze. Schody jednobiegowe są przez wielu uznawane za bardziej estetyczne. Cechują się większą harmonią i symetrią. Bardziej pasują do klasycznych i surowych wnętrz. Schody dwubiegowe potrzebują wiele miejsca. Ich klatka schodowa jest bardziej rozbudowana. Zazwyczaj zmiana biegu oznacza też zmianę kierunku. Znajdujący się w połowie spocznik łączy ze sobą dwie partie, które nie są w jednej linii. Oprócz bezpieczeństwa ich zaletą jest wyszukany efekt estetyczny. Dużo łatwiej osiągnąć efekt spójności klatki schodowej oraz ocieplić schody.
Schody betonowe zabiegowe
Innym rodzajem są schody betonowe zabiegowe. Nie mają typowego spocznika. Charakteryzują się tym, że ich stopnie są rożnej wielkości. Nie są średnie, niskie, czy wysokie. Każdy ze stopni może mieć inną wysokość i szerokość. Ich największą zaletą jest to, że pozwalają na osiągnięcie wyjątkowego efektu estetycznego. Pasują do brutalizmu, minimalizmu, czy bardzo geometrycznych, nowoczesnych wnętrz. Beton architektoniczny w połączeniu z tą formą daje niesamowite efekty wizualne. Schody jednobiegowe betonowe są znacznie prostsze w swej formie od zabiegowych. Nie są jednak wyborem uniwersalnym. Jeśli szukamy ciekawych, nietypowych rozwiązań, to bardziej niż schody jednobiegowe betonowe, będą pasowały schody zabiegowe.
Budowa schodów betonowych
Pierwsze pytanie dotyczy rodzaju schodów. Czy są to schody betonowe wewnętrzne? Czy będzie to budowa schodów betonowych wewnętrznych? Schody zewnętrzne mają inny charakter i pełnią inną funkcję. Estetycznie powinny być dopasowane do charakteru elewacji oraz ogrodu. Mogą być bardziej surowe, niczym nie pokryte. Powinniśmy jednak zadbać o to, aby były odpowiednio zabezpieczone przez niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.
Muszą być odporne na wilgoć, wiatr, śnieg, mróz. Beton architektoniczny sam w sobie takiej odporności nie ma. Musimy wybrać beton architektoniczny, który spełni podane kryteria. Schody wewnętrzne mają inny charakter. Również powinny być stabilne i wytrzymałe. Ważne jest jednak to, że muszą być przyjemne w użytkowaniu. Należy je też dopasować do charakteru parteru i do charakteru piętra. Zadanie jest zatem nieco trudniejsze. Surowy beton może pasować do różnych wnętrz. Jeśli parter jest w stylu industrialnym, a piętro loftowym, to beton będzie stanowił ich idealne połączenie.
Wykończenie schodów betonowych
Wykończenie to dekoracyjne uzupełnienie całej konstrukcji.
Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest drewno. Mogą to być panele podłogowe i deski. Z reguły stosuje się je do wykończenia schodów betonowych wewnętrznych. Panele mogą być formą kontynuacji podłogi. To pozwala na zachowanie jednolitego wystroju wnętrza. Panele są tańsze, ale są też mniej odporne. Można wybrać panele o wyższej klasie. Pasują dobrze do wykończenia schodów, których budulcem jest beton architektoniczny.
Deski mogą być różnego rodzaju, koloru, gatunku. Możemy je przyciąć pod wymiar. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed wilgocią. Szczególnie jeśli wykańczamy schody zewnętrzne.
Inną formą wykończenia jest położenie wykładziny. Jej koszt jest bardzo niski. Zaletą jest duży wybór wzornictwa. Nie jest ona jednak odporna na zabrudzenia i uszkodzenia. Konserwacja jest wyjątkowo trudna. Oprócz tych materiałów stosuje się też płytki ceramiczne i kamień. Najczęściej materiały przykleja się do schodów. Jeśli zdecydujemy się na beton architektoniczny, to możemy zrezygnować z dodatkowego wykończenia. Taki beton jest bardzo estetyczny. Nie powinno się urozmaicać schodów betonowych, jeśli styl domu to brutalizm. Ten styl lubi surowe formy, betonowe wnętrza. Chodzi o oszczędność środków i siłę wyrazu. Beton ma taką siłę wyrazu. Czasem nie warto go niczym przykrywać.
Polecam płytki z gresu albo terakoty. To bardzo praktyczne rozwiązanie!