Piekarnik z pyrolizą – sprawdź, co warto wiedzieć?

Czyszczenie pyrolityczne piekarnika

Każdy z nas uwielbia piec w piekarniku ciasta, przygotowywać mięso lub ryby. Jednak systematyczne czyszczenie piekarnika jest problemem większości z nas. Długie czyszczenie piekarników potrafi zniechęcić, do korzysta z nich. Tak może i było w przeszłości. Aktualnie mamy możliwość wybrania piekarnika z funkcją samoczyszczenia. Funkcja ta ułatwia nam życie i sprawia, że korzystanie z piekarnika staje się jeszcze przyjemniejsze. Piekarnik z pyrolizą jest ekologicznym rozwiązaniem. Sprawdź, jak działa!

Czym jest pyroliza?

Pyroliza jest nowoczesną technologią, która skraca czas mycia piekarnika. Nie wykorzystuje się przy niej silnych detergentów, które były używane przy ręcznym myciu piekarnika. W trakcie czyszczenia, za pomocą pyrolizy, urządzenie jest nagrzewane do temperatury 500oC. W konsekwencji zabrudzenia oraz pozostałości z jedzenia zamieniają się w popiół. Po zakończeniu procesu czyszczenia pozostaje poczekać do wychłodzenia piekarnika. Następnie należy zetrzeć pozostałości popiołu z jego wnętrza.

Piekarnik z pyrolizą czy katalizą — który wybrać?

Piekarnik z pyrolizą
https://www.pexels.com/

Piekarników z funkcją samoczyszczenia jest na rynku coraz więcej. Producenci prześcigają się z technologiami. Poza piekarnikami z pyrolizą znajdują się piekarniki posiadające funkcję czyszczenia katalicznego. Ogólna zasada działania obu rodzajów piekarników jest podobna. Oba wypalają zabrudzenia przy podwyższonej temperaturze. Tak więc jakie są między nimi różnice?

Czyszczenie pyrolityczne, a czyszczenie katalityczne

Główna różnica występująca pomiędzy technologiami to temperatura wykorzystywana w trakcie spalania na popiół brudu oraz tłuszczu. Proces katalityczny zachodzi w niższej temperaturze oraz działa cały czas. Nie ma potrzeby ustawiania odpowiedniego programu w celu wyczyszczenia piekarnika. Proces katalizy wykorzystuje również mniej energii. Która technologia jest korzystniejsza?

Procesowi pyrolizy towarzyszy wysoka temperatura rzędu 500oC, w konsekwencji efektywniej zachodzi czyszczenie. Czas czyszczenia piekarnika z pyrolizą trwa nawet do dwóch godzin. Jest jednak dokładniejszy niż w przypadku sprzętów z katalizą. Pozwala to w efekcie na czyszczenie piekarnika nawet jeden raz w miesiącu.

Piekarnik elektryczny sam w sobie generuje koszty energii elektrycznej. W pierwszej chwili może wydawać się, że piekarnik z pyrolizą jest droższy w utrzymaniu. Ze względu na wyższe pobory energii. Jednak warto mieć na uwadze, że w przypadku piekarników wyposażonych w czyszczenie katalityczne należy zaopatrzyć się we wkłady katalityczne, które należy systematycznie wymieniać. Oczywiście generują one dodatkowe koszty użytkowania. Również piekarnik z pyrolizą rzadziej poddawany jest samoczyszczeniu ze względu na lepsza efektywność czyszczenia.

Umiejscowienie piekarnika z pyrolizą w zabudowie

Umiejscowienie sprzętów AGD w kuchni jest bardzo istotne. Po pierwsze funkcjonalne ustawienie kuchni ułatwia gotowanie, po drugie nieodpowiednie umiejscowienie sprzętów może generować dodatkowe koszty.

Piekarnik z funkcją czyszczenia pyrolitycznego nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, jest to ważna kwestia, która należy mieć na uwadze. Ze względu na to nie powinno umieszczać się go pobliżu lodówki. Może to doprowadzać do zaburzenia działania lodówki.

Warto również nie umieszczać piekarnika elektrycznego z funkcją czyszczenia pyrolitycznego w sąsiedztwie zmywarki, ponieważ może dojść do jej uszkodzenia. Najlepiej, jeśli piekarnik znajdował się w pewnym oddaleniu od innych sprzętów AGD. Jeśli piekarnik zostanie umieszczony pod płytą grzewczą, należy pamiętać, aby w trakcie procesu samoczyszczenia nie użytkować kuchenki. Ponieważ może dojść do jej przegrzania.

Co warto wiedzieć przed pierwszym uruchomieniem piekarnika samoczyszczącego?

Instrukcja obsługi piekarnika z pyrolizą jest ważna. Przed pierwszym użyciem piekarnika powinno się z nią zapoznać. Niewłaściwe użytkowanie urządzenia AGD może spowodować obniżenie jego efektywności w działaniu lub nawet doprowadzić do uszkodzenia. Może się to wiązać z przekazaniem sprzętu do serwisu lub nawet do wymiany na nowy model.

Kolejną ważną rzeczą, którą należy wykonać przed włączeniem samoczyszczenia piekarnika, jest usunięcie widocznych kawałków jedzenia z piekarnika. W konsekwencji pominięcia tego etapu mogą wydzielać się nieprzyjemne zapachy. Ważne jest, aby dokładnie usunąć kwaśne substancje, np. ketchup czy musztardę. Na skutek czyszczenia może dojść do odbarwienia trwale na biało brudnych miejsc.

Zakup piekarnika z pyrolizą powinien być przemyślany. Bardzo ważne jest umiejętne umiejscowienie sprzętu AGD. Powinien być on oddzielony przede wszystkim od lodówki, chociaż niewielką szafką. Temperatury, która towarzyszy, samoczyszczeniu piekarnika nie wolno, bagatelizować.

Jaki piekarnik samoczyszczący najlepiej wybrać?

Czyszczenie katalityczne piekarnika
https://www.pexels.com/

Zdecydowałeś się na zakup piekarnika elektrycznego z pyrolizą? Warto teraz zdecydować się na odpowiedni model. Na rynku jest wiele firm mających w swojej ofercie piekarniki samoczyszczące. W zależności od swoich potrzeb powinno dobrać się odpowiednie parametry pracy piekarnika.

Powinno się zwrócić uwagę na to, jak przebiega proces oczyszczania wnętrza piekarnika. Warto zwrócić uwagę czy wybrany model piekarnika z pyrolizą posiada katalizator zapachu. Umożliwia on usuwanie dymu, który powstaje podczas procesu spalania. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Jest to istotna kwestia, ponieważ nieprzyjemny zapach może utrzymywać się w pomieszczeniu do kilku dni.

Urządzając kuchnię od podstaw, warto dokładnie przeanalizować ustawianie sprzętu AGD, ze względu na wydzielanie ciepła z piekarnika w trakcie oczyszczania pyrolitycznego. Ważny jest również aspekt wielkości modelu, głębokość, szerokość oraz długość piekarnika. Funkcja samoczyszczenia jest bardzo ważna, ułatwia funkcjonowanie. Jednak nie jest jedyną istotną kwestią w piekarniku. Ważne również inne funkcje, które są wykorzystywane na co dzień. Między innymi funkcje dające możliwość grillowania, termoobieg, rozmrażanie.

Warto poczytać opinie o różnych modelach. Ludzie udostępniający swoje opinie w internecie często rzeczowo omawiają plusy i minusy danego modelu. Piekarniki z pyrolizą, w zależności od modelu oraz firmy, posiadają dużą rozbieżność cenową. Warto wybrać dwa lub trzy modele i rozeznać się z opiniami między nimi.

Możliwości finansowe ludzi są różne. Warto nie rezygnować z wymarzonego piekarnika z powodu ograniczeń finansowych. W wielu sklepach oraz platformach internetowych istnieje możliwość wzięcia sprzętu AGD na raty dostosowane do swoich potrzeb.

Koszty energii piekarnika samoczyszczącego

Pyroliza jest bardzo skuteczną technologią. Jest to warta uwagi opcja, bezpieczna i ekologiczna. Pozwala oszczędzać czas oraz energię. Brak konieczności wykorzystywania detergentów zmniejsza również zasoby pieniężne na chemię domową.