Sypialnia to najbardziej intymne i prywatne miejsce w każdym domu. To nasza przestrzeń. To w niej wypoczywamy, relaksujemy się, zamykamy, gdy potrzebujemy prywatności. To w sypialni kształtujemy bliskie relacje z partnerem. Niektórzy pracują w sypialni, inni oglądają filmy, czytają książki. Niektórzy tylko śpią. W sypialni zamykamy się, gdy jesteśmy chorzy. Zmykamy, gdy jest nam źle, gdy potrzebujemy spotkać się z samymi sobą. Jak wygląda aranżacja sypialni w bloku? Na co zwrócić uwagę? Jak urządzić małą sypialnię? O tym, poniżej!
Mała sypialnia — o czym warto pamiętać?
Szczególnie trudnym wyzwaniem jest aranżacja małej sypialni, która pełni kilka funkcji. Jeśli w domu mamy jadalnie, salon, gabinet, to w sypialni będziemy tylko spali. Jeśli jednak w mieszkaniu nie ma wielu przestrzeni, to musimy zadbać o wielofunkcyjność sypialni. Najważniejsze jest łóżko. Musimy zdecydować o jego wielkości oraz typie. Czy ma być niskie, wysokie, a może na antresoli? Jednoosobowe, czy dwuosobowe? Z ramą, czy bez? Gdy wybierzmy odpowiednie łóżko, to będziemy mogli zobaczyć, ile miejsca do zagospodarowania nam pozostało.
Będziemy też wiedzieli, w jakim stylu będzie nasza sypialnia. Można zacząć od wyboru stylu, a potem dobrać odpowiednie łóżko.
Jakie łóżko wybrać?
Warto wybrać porządne łóżko, w którym będzie się dobrze spało. Takie, które będzie estetycznie dopasowane do naszych potrzeb. Spokojny i zdrowy sen jest podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia. Musimy czuć się w nim dobrze i bezpiecznie. Jeśli sypialnia należy do pary, dwójki osób, to obowiązkiem jest wybór dwuosobowego łóżka. Jeśli sypialnia należy do jednej osoby, to można zdecydować o wielkości łóżka. Wszystko zależy od tego, jak dana osoba lubi spać. Od tego, czy potrzebuje mieć więcej przestrzeni, czy lubi, gdy jest ciasno. Wiele zależy też od wysokości pomieszczenia. Sypialnia w bloku zazwyczaj jest niska. W takiej przestrzeni antresola albo łóżko piętrowe mogą się nie zmieścić. Jeśli sufit jest wysoko, to warto rozważyć wybór jednego z tych rozwiązań.
Antresola pozwala na odciążenie poziomej przestrzeni. Pod nią można umieścić szafki, kanapę, biurko. Łóżko nie zajmuje potrzebnego miejsca na podłodze.
Ważny jest wybór odpowiedniej podłogi. Powinna być ciepła. Chodzi o to, żebyśmy po wyjściu z łóżka nie musieli stać na zimnej powierzchni. Tym bardziej, że w sypialni często chodzimy boso. To mogą być też płytki. Warto jednak wtedy położyć na nich dywan albo dywaniki. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Do sypialni pasuje drewno, panele, wykładziny podłogowe. Z tych ostatnich raczej się rezygnuje. Trudno jest je doczyścić. Taka wykładzina sprzyja magazynowaniu kurzu. W sypialni powinno być czysto i świeżo.
Najlepiej, jeśli znajduje się w niej duże okno, które można swobodnie otwierać. W dobrym śnie pomaga ciemność. W związku z tym okno warto wyposażyć w dobre żaluzje albo ciężkie zasłony. Chodzi o to, aby można było je tak zasłonić, żeby do wnętrza nie wpadały promienie słoneczne. Nie zawsze śpimy w nocy. Czasem potrzebujemy stworzyć sobie noc w ciągu dnia. Wybór zasłon i żaluzji jest niezwykle ważny.
Aranżacja sypialni w bloku — jaki kolor powinny mieć ściany w sypialni?
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego koloru ścian. Powinien on korespondować ze stylem, w jakim urządzone jest wnętrze. Najważniejsze jest jednak to, aby umożliwiał odpoczynek. Każdy kolor niesie ze sobą określony ładunek emocjonalny. Różne osoby odmiennie postrzegają i czują kolory. Ważne jest odkrycie, który z kolorów jest dla nas najlepszy. Jeśli sypialnia należy do dwóch osób, to trzeba wypracować jakiś kompromis.
Dobrze grającymi kolorami, dającymi ukojenie po całym dniu są kolory zaczerpnięte z natury. To przede wszystkim zieleń i błękit. Niebieski uspakaja, relaksuje, ale też wzmacnia kreatywność. Ziele pomaga odpocząć, odetchnąć. Warto zastanowić się nad temperaturą koloru. Ciepłe barwy nadadzą przestrzeni przytulnego charakteru. Zimne barwy powinny być uzupełnione ciepłymi dodatkami. Mała sypialnia wymaga innej podejścia niż duża. Do niewielkich wnętrz sprawdzą się jasne barwy.
Biel optycznie powiększy przestrzeń. Mała biała sypialnia wyda się większą, niż jest w rzeczywistości. Aranżacja sypialni w bloku to wbrew pozorom duże możliwości aranżacji. Kompromis kolorystyczny może polegać na wyborze jednego wyrazistego koloru, którym pomalujemy jedną ścianę. Inne ściany mogą być białe. Akcent kolorystyczny może również wynikać z koloru mebli albo dodatków.
Ciekawym wyborem jest też szara sypialnia. Możemy wybrać jasną szarość albo ciemną, prawie czarną. Takie rozwiązanie jest odpowiednie do dużych wnętrz, dobrze doświetlonych. Szara sypialnia będzie dobrze korespondowała z kolorowymi meblami. Musimy myśleć o pomieszczeniu kompleksowo. Pokój stanowi całość. Wybór koloru będzie zależny od kolorów mebli, łóżka, wielkości wnętrza, ilości okien, oświetlenia. Przede wszystkim jednak od osobistych upodobań. Warto przejrzeć inspiracje i aranżacje. Różne zdjęcia z wykorzystaniem konkretnych kolorów i zobaczyć, co dla nas osobiście jest odpowiednie. To my jesteśmy w sypialni najważniejsi.
Mała biała sypialnia – 10 pomysłów. Wnętrza surowe
Jak zaaranżować małą białą sypialnię? Jak ożywić biel ścian? Najpierw musimy zdecydować się na wybór określonego stylu. To pomoże nam dobrać do siebie kolory, meble i dodatki. 10 pomysłów na małą białą sypialnię pokaże, jakie możliwości daje wybór białego koloru na ściany.
- Surowy brutalizm. Biel dobrze koresponduje z brutalizmem. W sypialni nie powinno być zbyt dużo mebli. W brutalizmie króluje beton, naturalne materiały, proste formy. Dodatki mogą być wykonane z mosiądzu albo szkła. Duże i proste łóżko, wykonane z drewna. Oszczędna rama. Szare ściany, surowe, sprawiające wrażenie niewykończonych. Betonowa szafka. Akcent kolorystyczny w postaci niebieskiego fotela o ciekawym, geometrycznym kształcie.
- Styl loftowy. Duże szklane okna. Wnętrze wypełnione światłem. Jedna ze ścian z cegły. Jeśli pomieszczenie jest małe, to warto wybrać białą cegłę, która optycznie powiększy przestrzeń. Dodatki ze szkła, metalu, mogą być również betonowe. Sprawdzą się drewniane meble na metalowych konstrukcjach. Ten styl to połączenie naturalnych barw z bielą albo szarością. Zwisające z sufity lampy, wyglądające jak surowe żarówki. Warto zobaczyć jakieś zdjęcie i dzięki temu uchwycić esencję tego stylu. To połączenie surowości z ciepłem.
- Minimalizm. Mała biała sypialnia. Niewiele mebli. To może być tylko łóżko. Warto wybrać model, który w swojej ramie ma też niewielkie szafki. To pomoże zminimalizować ilość mebli. Delikatny akcent kolorystyczny w postaci zasłon. Jakaś roślina wisząca na ścianie. Drewniana podłoga. Prosta, biała lampa. To może być też szara sypialnia.
10 pomysłów. Sypialnia w stylu tradycyjnym. Pomysły i aranżacje
Sypialnia w stylu tradycyjnym to wnętrze nawiązujące do stylów minionych. To może być klasycyzm, barok albo styl retro. Ostatnio bardzo modne jest nawiązanie do PRL-u i estetyzacja rozwiązań z tamtego okresu. Do niewielkich przestrzeni barok i klasycyzm może nie pasować. Możemy wybrać łóżko nawiązujące do tych rozwiązań, nad nim powiesić lustro z piękna, zdobioną ramą. Na ścianie jakiś obraz z tamtego okresu. Nie warto wybierać wielu dodatków. Sypialnia nie może być przytłaczająca.
Styl klasyczny to przede wszystkim harmonia, równowaga i symetria. Sypialnia w stylu retro to przede wszystkim szafki na wysoki połysk, ze skośnymi nóżkami. Na ścianie grafika albo plakat filmu z tamtego okresu. Okazała roślina w doniczce. Jasny kolor ścian. Drewniane meble. Sprawdzi się też pleciony fotel. Na szafce nocnej możemy umieścić zdjęcie w ramce i małą paprotkę. Sypialnia w bloku dobrze odda charakter wnętrza z okresu PRL. Przede wszystkim ze względu na wysokość ścian, układ pomieszczeń, charakter tego typu mieszkania.
Aranżacja sypialni w bloku – styl nowoczesny
Styl nowoczesny niejedno ma imię. Można wybrać styl industrialny, boho, rustykalny, skandynawski. Styl nowoczesny to przede wszystkim estetyczne i praktyczne rozwiązania, zabawa formą i kolorem. Sypialnia w bloku może być urządzona w dowolny sposób. We wnętrzu industrialnym warto zostawić odsłonięte rury, kable. Ceglana ściana, metalowe konstrukcje lamp, proste meble, minimalistyczne dodatki. Metalowe elementy można pozostawić w surowej wersji albo je pomalować na dowolny kolor. Sypialnia w bloku urządzona w stylu industrialnym będzie prawdziwym oddechem estetyczny. Szczególnie jeśli blok sam w sobie jest estetycznie nudny albo brzydki. Jeśli z okna sypialni widoczne są osiedla albo inne bloki, to warto umieścić w niej rośliny. Zieleń nas uspakaja, pomaga w zrelaksowaniu się. Jest nieocenionym elementem codziennego życia.
Pomysły i aranżacje. Wnętrza nowoczesne
Styl rustykalny lubi prostotę i naturalność. Warto postawić na drewno, dużo roślinności, naturalne dodatki. Kolory powinny nawiązywać do kolorów natury. Raczej nie sprawdzi się szara sypialnia. Można wybrać niebieski, zielony, odcienie brązu, beżowy. Warto wybrać stare meble i je odnowić. Spękania i słoje podkreślą naturalny charakter wnętrza. To przede wszystkim drobne akcenty i delikatne dodatki.
Szara sypialnia sprawdzi się jako wnętrze skandynawskie. Należy dodać trochę niebieskiego i bieli. Można wybrać też inne kolory. Jeden z nich powinien stanowić dominantę. Reszta to jego dopełnienie. To bardzo funkcjonalny styl. Wszystko ma swoje miejsce, zastosowanie praktyczne. Proste formy, wyraziste kolory, równowaga. Sypialnia w bloku urządzona w stylu skandynawskim stanie się przyjemnym miejscem. Nie tylko do snu ale też do codziennego odpoczynku, relaksu, czytania, czy spędzania czasu w samotności.
Domowa dżungla. Inspiracje i aranżacje
Sypialnia w bloku może stać się swoistą dżunglą. To najnowszy trend wnętrzarski. Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowej terapeutycznej mocy roślin. Domowe rośliny koją, poprawiają nasze samopoczucie, pozwalają na codzienny kontakt z naturą. Rośliny mogą stać na ziemi, na parapecie, na specjalnych konstrukcjach. Możemy je zawiesić na suficie albo na ścianie. Im więcej roślin, tym lepiej.
Możemy wybrać tapetę we wzory roślinne albo materiałowe dodatki. Sprawdzą się ciepłe, naturalne kolory. Naturalne materiały, proste formy. Nad łóżkiem możemy umieścić ramę, na której zawiesimy rośliny. Białe ściany, proste łóżko, dużo roślin. Jeśli w roślinach umieścimy gipsową rzeźbę, to nasza sypialnia nabierze wyjątkowego charakteru
. Szara sypialnia, biała, kolorowa. Każda z nich może zostać dżunglą. Do dżungli pasują dodatki różnego typu. Lustro z pięknie zdobioną, złotą ramą. Proste lustro, pozbawione ramy. A może lustro w drewnianej ramie? Każde się sprawdzi. Łóżko może mieć baldachim, może być wykonane z metalu, drewna. Jego forma może być prosta albo bardzo dynamiczna. Każdy rodzaj dodatków będzie pasował do roślin. Najważniejsze jest to, żeby meble i dodatki pasowały do siebie nawzajem. Rośliny stanowią tło, wypełnienie i uzupełnienie reszty. Projektując dżunglę we wnętrzu najlepiej najpierw zaprojektować samo wnętrze. Następnie trzeba je uzupełnić roślinami.
Aranżacja sypialni w bloku. Inspiracje i aranżacje
Projektując własną sypialnię musimy zastanowić się nad swoimi potrzebami. Jeśli nie lubimy roślin, to dżungla się nie sprawdzi. Jeśli potrzebujemy ciepłego wnętrza, to brutalizm odpada. Jeśli mamy mało miejsca, to nie warto wybierać czerwonej, ceglanej ściany. Bardzo ważna jest funkcjonalność sypialni. Nawet najładniejsze łóżko się nie sprawdzi, jeśli nie będzie wygodne. Minimalizm jest estetycznie ciekawy, ale czasem się nie sprawdza.
Minimalizm pasuje do sypialni, w której się tylko śpi. Jeśli chcemy coś przechowywać, czytać, mieć książki, telewizor, to warto wybrać inny styl. Sypialnia w bloku powinna być dopasowana do reszty pomieszczeń. Zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Raczej nie powinno się urządzać każdego wnętrza w zupełnie innym stylu. W bloku jest na to za mało miejsca. Takie zmiany mogą nas przytłaczać. Sypialnia w bloku powinna być praktyczna, wygodna. Powinna dawać poczucie bezpieczeństwa, komfortu, prywatności.
Jeśli macie jakąś wnękę w sypialni, polecam wykorzystać ją do zabudowy meblowej. Szafa z całą pewnością sprawdzi się w każdej sypialni, nawet tej niedużej.