Oświetlenie przed domem – jak odpowiednio je rozplanować?

Lampa do oświetlenia przed domem

Aranżując swoje oświetlenie w domu, szukasz odpowiednich lamp, które będą wydajne. Dadzą Ci odpowiednią ilość światła, dzięki czemu będziesz mógł spędzać czas także wieczorem lub późno w nocy. Za sprawą lektryczności jesteśmy w stanie iść spać później, a przede wszystkim funkcjonować i pracować także po zachodzie słońca. Jednak lampy mają więcej niż jedną funkcję. Są także świetną ozdobą, jednocześnie dając źródło światła, a także prezentując się estetycznie, gdy nie są zapalone. Urządzenie wnętrza to jedno. Następnym wyzwaniem jest oświetlenie domu na zewnątrz, które potrafi być nieco trudniejsze w rozplanowaniu.

Różne zastosowania oświetlenia domu na zewnątrz

Przede wszystkim prawidłowe rozlokowanie lamp jest zależne od ich przeznaczenia, a także od ilości miejsca na Twoim obejściu. Jeśli posiadasz ogród, werandę, czy garaż, będziesz potrzebować innych rozwiązań. Jedne są tańsze inne droższe. Niezależnie od ceny, musisz się kierować praktycznością. Przede wszystkim oświetlenie przed domem, ma być czynnikiem, który sprawi, że będziesz mógł bezpiecznie chodzić po swoim ogrodzie oraz bez przeszkód wyjechać lub wjechać do garażu po zmroku. Ilość rozwiązań jest ogromna. Najpopularniejsze oczywiście są lampy LED, które zdecydowanie mają najwięcej zwolenników. Dają bardzo intensywne światło i nie przepalają się tak często, jak te używane dawniej.

Sprawdź praktyczne zastosowania czujników ruchu

Rozplanowując lampy zewnętrzne na elewację domu, warto skorzystać z udogodnienia, jakie dają czujniki. Nie wszystkie źródła światła muszą świecić się cały czas. Jeśli tak jest, bardzo mocno zwiększa to koszty utrzymania, a co za tym idzie rachunki za prąd. Niestety, duża ilość lamp na zewnątrz, potrzebuje prądu do napędzania. Na to jednak jest kilka rozwiązań. Jednym z nich, jest zamontowanie prostego czujnika, który uruchamia lampę wtedy, gdy wykryje ruch. W ten sposób będziesz mógł oszczędzić na rachunkach, a także zawsze będziesz miał zapewnione skuteczne oświetlenie domu na zewnątrz, na całej elewacji. Dodatkowo zwiększy to poziom bezpieczeństwa. Zapalające się światło, skutecznie odstraszy ewentualnych złodziei, a jednocześnie zapewni bardzo wyraźny obraz z monitoringu w różnych sytuacjach.

Oświetlenie przed domem na czujnik ruchu
https://www.pexels.com

Wybieraj lampy zgodne z Twoim gustem

Rozplanowanie oświetlenia domu na zewnątrz zależy także od Twojego gustu. Jeśli zbudowałeś dom w nowoczesnym stylu, bez obaw powinieneś sięgnąć po listwy, lampy naświetlacze LED oraz inne tego rodzaju urządzenia. Bardzo popularne stają się także lampy zabudowane. Nie zajmują one dużo miejsca, a dostarczają sporą ilość światła na zewnątrz. Oczywiście najczęściej wybierane są kinkiety. Nie można odmówić im ich uroku oraz stylu, jaki wnoszą w cały dom. Takie lampki, to nie tylko przepis na bezpieczeństwo i przyjemne źródło światła. To przede wszystkim krok w kierunku niesamowitego klimatu przy wieczornym przesiadywaniu w ogrodzie lub na tarasie.

Zdecydowanie takie rozwiązanie spodoba się wszystkim, którzy lubią odrobinę klasyki. Jednak bez problemu znajdziesz również kinkiety w nieco bardziej nowoczesnej odsłonie, pasujące do współczesnych aranżacji.

Oświetlenie ogrodowe ścieżek przed domem

Budując dom, często decydujesz się na alejkę, która prowadzi w różne miejsce, w tym przede wszystkim do głównego wejścia i bramy. Świetnym rozwiązaniem, jest ustawienie wzdłuż tej drogi lamp stojących LED. W ten sposób, jeśli dodatkowo będą zsynchronizowane z czujnikiem ruchu, oświetlą drogę podczas wieczornych powrotów do domu. Tego rodzaju lampy świetnie sprawdzą się także w ogrodzie.

Ważne, byś odpowiednio dobrał styl do ogólnej aranżacji. Dzięki temu wszystko będzie do siebie pasowało. Oprócz stojących lamp świetnym rozwiązaniem mogą być drobne lampeczki zabudowane w krawężnik. Takie światło pada z dołu do góry i wyznacza przebieg drogi, a także jej krawędzie. Ten rodzaj oświetlenia nie zawsze rozświetla całość ścieżki w ogrodzie lub alejki prowadzącej do domu. Pozostawia drobne plamy cienia, nadając odrobinę tajemniczości Twojego domu.

Oświetlenie LED na elewację domu oraz taras

W przypadku tarasu warto skorzystać z kilku rozwiązań. Przede wszystkim zdecydowanie najbardziej przydatną lampą jest ta tuż nad drzwiami. Z reguły to ona rozświetla najlepiej całość tarasu, a także umożliwia do niego przejście. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeśli jest jakiś próg. Poza tym, jeśli posiadasz jakiekolwiek ozdoby lub przepięknie zadbane rośliny, które pragniesz wyeksponować, wtedy idealne będą wbudowane lampy w ziemię. Dadzą one pionowe światło w górę. W ten sposób nie do końca zyskasz oświetlenie, jednak zbudujesz niesamowity efekt, uwydatniając piękne ozdoby oraz rośliny.

Zadbaj o bezpieczeństwo, wybierając odpowiednia lampy na schody

Miejscem, które potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, są z pewnością schody. Tutaj warto postawić na nowoczesne rozwiązania, jakimi są boczne lampy, wbudowane z boku każdego ze stopni. W przypadku innego ustawienia niż to istnieje spore niebezpieczeństwo, że schodząc lub wchodząc po schodach, osoba sama sobie zasłoni stopnie. Sprawi to, że oświetlenie będzie całkowicie bezużyteczne. Ewentualną alternatywą, mogą być wysokie latarnie, które doświetlą cały obszar — same schody, a także to, co wokół nich. Jednak takie oświetlenie jest dość kosztowne. Zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i utrzymanie, związane z ilością prądu potrzebnego do działania.

Warto obecnie zainwestować w kilka propozycji technologicznych, które w znacznym stopniu ułatwiają utrzymanie lamp. Obecnie bardzo dużo słyszy się o fotowoltaice. Istnieją takie lampy, które wykorzystują panele słoneczne, jedynie w celu naładowania samych siebie. W ciągu dnia, gdy kinkiety nie są potrzebne, pobierają energię słoneczną, natomiast w nocy korzystają z niej, oszczędzając prąd. Jest to jednocześnie tańsze rozwiązanie oraz bardziej ekologiczne.

Wybierz wygodny sposób kontroli oświetlenia domu na zewnątrz

Można bardzo wiele mówić o odpowiednim rozplanowaniu oświetlenia przed domem. Jednak jednym z równie istotnych elementów co same lampy, jest oczywiście sposób kontroli całego systemu świateł. Wiele osób decyduje się na różne metody. Niektórzy wolą mieć wszystko w formie podręcznych włączników w danym miejscu. Jest to dobre rozwiązanie — zawsze, gdy potrzebujesz danej lampy lub grupy lamp, po prostu naciskasz przełącznik. Taki problem odchodzi, jeśli korzystasz z oświetlenia z czujnikiem. Jednak nie sprawdzi się ono, na przykład przy stole na tarasie, gdzie chcesz posiedzieć w samotności, rozkoszując się chłodnym powietrzem. W takim wypadku najlepsze będą lampy na elewację lub stojące, włączane specjalnym włącznikiem.

Zarządzaj oświetleniem przed domem z pozycji telefonu

Dla fanów nowoczesnych rozwiązań istnieją metody, pozwalające sterować całym systemem oświetlenia z pozycji Twojego telefonu. To nie tylko perfekcyjne udogodnienia, dzięki któremu wygodnie jesteś w stanie włączać i wyłączać poszczególne lampy, ale przede wszystkim możliwość kontroli. Bardzo często zdarza się, że ktoś zapomni wyłączyć po sobie światła. Choć w mniejszych domach jest to widoczne od razu, tak, gdy posiadasz większą posesję, możesz przeoczyć zapaloną lampę w ogrodzie. Jeśli zbudujesz swój dom w stylu smart, podłączając poszczególne elementy pod kontrolę z pozycji aplikacji, w każdym momencie będziesz mógł zbadać, czy wszystkie światła są wyłączone. Jeśli będzie inaczej, bez wychodzenia z pokoju, z łóżka lub będąc nawet poza domem, możesz je zgasić. To świetna metoda dla tych, którzy chcą mieć zawsze rękę na pulsie. Pozwoli to kontrolować swój dom nawet wtedy, gdy jesteś poza nim, jednocześnie umożliwiając oszczędzanie pieniędzy na rachunkach.

Lampy przed wejściem do domu
https://www.pexels.com

Zbuduj swój dom marzeń

Budowa własnego domu to bardzo duże przedsięwzięcie. Wiąże się z ogromem pracy, pieniędzy, a także planów. Warto wziąć pod uwagę praktyczność oraz oszczędność w każdym jego aspekcie. Zadbasz tym samym o swoją wygodę, a także cenę utrzymania poszczególnych udogodnień.

Odpowiednio planując oświetlenie domu na zewnątrz, musisz pamiętać, że dobór samej lampy to dopiero połowa sukcesu. Weź pod uwagę metody kontroli, oszczędność, a także ekologię poszczególnych rozwiązań. Tylko tak będziesz w stanie się w pełni cieszyć bezpieczeństwem oraz wygodą. Będzie on działał tak, jak Ty chcesz. W celu perfekcyjnej optymalizacji pod kątem oświetlenia przed domem, warto skorzystać z usług profesjonalnych techników, zajmujących się rozplanowaniem lamp i układu świateł. W ten sposób zapewnisz sobie pełną wygodę i podejmiesz dobre decyzje.