Jak wybrać odpowiednie żarówki do opraw oświetleniowych i pięknie oświetlić wnętrze?

Wybrane żarówki do oprawy oświetlenia we wnętrzu domu

Artykuł partnera.

Aby lampa mogła być funkcjonalna, trzeba dobrać do niej żarówki o odpowiedniej mocy świetlnej wyrażonej w lumenach i pobierających określoną ilość energii elektrycznej. Wszystkie źródła światła LED są niezwykle ekonomiczne i energooszczędne i warto wybierać je do mieszkania. Występują w wersji klasycznej i dekoracyjnej. Mamy możliwość wyboru nie tylko barwy światła, ale również jego natężenia, co sprawia, że to świetne rozwiązanie. Jak wybrać odpowiednie żarówki do opraw oświetleniowych i pięknie oświetlić wnętrze?

Jak dobierać żarówki do opraw oświetleniowych? Na co zwrócić uwagę?

Żarówki przede wszystkim powinny mieć odpowiednią moc świetlną, która wyrażona jest w lumenach. W salonach czy gabinetach potrzebna jest moc ok. 300-400 lumenów na metr kwadratowy. W kuchniach zapotrzebowanie jest nawet większe i wynosi 500 lumenów. Podobne warto zastosować w łazience, zwłaszcza w strefie umywalkowej, gdyż tam potrzebne jest precyzyjne oświetlenie do wykonania makijażu czy też przy goleniu. Każda oprawa ma określoną moc żarówek, jakie można zastosować i jest ona wyrażona w Watach. Żarówki powinny mieć odpowiedni kąt świecenia. Niewielki pasuje do opraw biurkowych czy lampek nocnych, większy do kinkietów, a największy do lamp wiszących, w tym plafonów. Wysokiej jakości żarówki do różnych opraw znajdziecie na stronie: https://abanet.pl/552-zarowki-led.

Jaką temperaturę barwową żarówek wybrać do oprawy oświetleniowej?

To jaką świetlną aranżację stworzymy w danym miejscu, w dużej mierze zależne jest od doboru temperatury barwowej i barwy oświetlenia. Można zdecydować się na białe oświetlenie LED o ciepłej, neutralnej lub zimnej barwie. Ciepła doskonale sprawdzi się do opraw umieszczonych w sypialni czy też salonie. Neutralną lub zimną można wybrać do gabinetu. Sprzyjają one bardziej skupieniu, ponadto źródła światła bez światła niebieskiego oszczędzają również wzrok w przypadku długotrwałej pracy. Są także żarówki LED RGB i RGBW. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo funkcjonalne. Można uzyskać wszystkie kolory z palety barw, łącznie z białą. Dostępna jest jednolita barwa albo dynamiczna zmiana kolorów. Takie żarówki mogą występować w zestawie z pilotem, ale są i takie, które łączą się za pośrednictwem Wi-Fi ze smartfonem i zainstalowaną w nim dedykowaną aplikacją. Zatem z poziomu smartfonu można sterować oświetleniem, natężeniem światła i zmianą jego barwy. Żarówki LED RGB i RGBW mogą stworzyć funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie razem z taśmami LED. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kształt żarówek LED. Otóż może być on okrągły i spłaszczony. Takie żarówki sprawdzają się choćby w sufitach podwieszanych. Do żyrandoli świetnie pasują świeczki LED, a do opraw w stylu industrialnym żarówki w tradycyjnym kształcie.