Serwis klimatyzacji – jak często należy wykonywać przegląd?

Mężczyzna pracujący w serwisie klimatyzacji

Korzyści z posiadania klimatyzacji jest wiele. Pomaga zapewnić w domu chłód latem i ciepło zimą. Proces instalacji nie jest trudny, ani bardzo drogi. Dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Natomiast użytkowanie klimatyzacji wiąże się również z pewnymi obowiązkami, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas jej użytkowania. Jak wygląda serwis klimatyzacji? Jak często należy go wykonywać? Wyjaśniamy!

Jak często należy wykonać przegląd klimatyzacji?

Klimatyzacja stała się niezbędną częścią współczesnego życia z wielu powodów i wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Klimatyzacja jest bardzo ważną częścią domu. Korzyści z instalacji klimatyzacji są liczne i zróżnicowane. W budynkach można zainstalować różne rodzaje systemów klimatyzacyjnych. Systemy te mogą pomóc w utrzymaniu chłodu latem lub ciepła zimą. Pomagają również w utrzymaniu zdrowego środowiska, zmniejszając ilość zanieczyszczeń w powietrzu i utrzymując pomieszczenia wolne od cząstek kurzu i alergenów. Klimatyzatory mogą zapewnić właścicielom domów szereg korzyści, od obniżenia rachunków za energię po zmniejszenie ogólnego poziomu wilgotności w domu. Jednak klimatyzatory nadal wiążą się z pewnym zestawem zagrożeń, w tym rozwojem pleśni, co rodzi potencjalne zagrożenia dla zdrowia związanymi z jej występowaniem w układach chłodzenia.

Jest to najważniejszy czynnik przemawiający za tym, że klimatyzację należy utrzymać w dobrej kondycji i regularnie wykonywać przegląd klimatyzacji. Wiele osób zadaje sobie pytanie “Co ile serwis klimatyzacji?”. Powinna być ona sprawdzana co najmniej raz w roku pod kątem prawidłowego działania i sprawności. Jeśli nie, w dłuższej perspektywie możesz zapłacić więcej za rachunki za media. Pomijanie okresowego serwisu klimatyzacji może przyczynić się do niszczenia się układów chłodniczych. Może to w przyszłości skutkować koniecznością wymiany całej klimatyzacji co może wiązać się z poniesieniem wysokich kosztów związanych z demontażem, zakupem nowej jednostki oraz jej montażem.

Oczywiście częstotliwość serwisu klimatyzacji może się różnić. Jeśli Twoja jednostka jest użytkowana bardzo często lub zamontowana jest w środowisku o wysokim stopniu wilgotności i zapylenia. Wówczas konieczny będzie częstszy przegląd. Wielu specjalistów zaleca również wykonywanie przeglądu klimatyzacji dwa razy do roku. Raz w sezonie letnim, aby przygotować ją do wzmożonej eksploatacji w ciepłym sezonie. Natomiast drugi raz jesienią, wówczas jednostka jest czyszczona i zabezpieczana przed dalszym rozwojem pleśni.

Jak wygląda okresowy serwis klimatyzacji?

Okresowy serwis klimatyzacji to usługa czyszczenia i konserwacji, która zapewnia sprawne działanie Twojego systemu klimatyzacji. Usługa obejmuje dokładną inspekcję jednostki, a także analizę sprawności jej działania. Okresowe serwisy klimatyzacji są wykonywane przez przeszkolonych techników, którzy będą w stanie ocenić wszelkie problemy z urządzeniem i przedstawić plan jego przyszłej konserwacji.

Kontrola stanu podzespołów

Kiedy będziesz potrzebować okresowego serwisu klimatyzacji, Twój technik przyjedzie i sprawdzi stan podstawowych podzespołów, takich jak sprężarka, skraplacz, wężownica parownik. Sprawdzą również, czy nie ma wycieków i innych problemów, które mogą powodować awarię klimatyzacji. Jeśli tak, konieczna będzie ich wymiana. Podczas serwisowania klimatyzatora należy sprawdzić kilka rzeczy. Najważniejszym elementem jest parownik, który odpowiada za chłodzenie powietrza poprzez pochłanianie wilgoci i uwalnianie jej w postaci pary wodnej. Jedną z podstawowych usług, które serwisant może wykonać na klimatyzatorze, jest sprawdzenie, czy nie ma pęknięć lub wycieków na parowniku, co wskazywałoby na większy problem z systemem.

Odgrzybianie

Grzyb z klimatyzacji domowej jest w rzeczywistości rodzajem pleśni, która rośnie na przewodach chłodzących klimatyzatora, pozostawiając czarny nalot. Grzyb w układzie chłodzenia może spowodować wiele szkód w naszych domach, jeśli nie zostanie wcześnie wykryty. Dlatego ważne jest, żeby ekspert to sprawdził, aby nie rozprzestrzeniał się na okoliczne obszary i nie powodował dalszych uszkodzeń. Do wykonania tej pracy obowiązkowe jest użycie specjalnego preparatu chemicznego. Często stosuje się również ozonowanie i metodę ultradźwiękową.

Napełnianie klimatyzacji

Wycieki czynnika chłodniczego mogą być trudne do wykrycia, ale jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego klimatyzacja nie oddaje takiego chłodu, jak powinna, prawdopodobną przyczyną może być wyciek czynnika chłodniczego lub jego brak. Napełnianie systemu klimatyzacji jest ważnym krokiem w utrzymaniu komfortu w domu przez cały rok. Dlatego warto pamiętać o tym kroku.

Jak znaleźć profesjonalną firmę serwisującą klimatyzację?

Na pytanie, jak znaleźć profesjonalną firmę serwisową klimatyzacji, nie jest łatwo odpowiedzieć. Jest jednak kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, chcąc wynająć firmę zajmującą się serwisem klimatyzacji. Aby znaleźć doświadczoną firmę, powinieneś zacząć od poszukiwania informacji online. Możesz użyć Google wpisując hasła „serwis klimatyzacji” lub „technik serwisowy”. W ten sposób powinieneś uzyskać listę firm znajdujących się w Twojej okolicy. Profesjonalna firma serwisowa będzie miała duże doświadczenie w świadczeniu różnego rodzaju usług, dlatego zwróć uwagę na to, jak długo firma działa w branży. Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest cena, jaką pobiera firma. Z reguły firmy bardziej doświadczone mają nieco wyższe stawki od firm, które dopiero weszły na rynek, wiąże się to przede wszystkim z doświadczeniem i wiedzą, jaką posiadają na temat wielu różnorodnych modeli klimatyzacji.