Rodzaje kabin lakierniczych

Mężczyzna maluje samochód w kabinie lakierniczej

W każdym nowoczesnym zakładzie samochodowym zajmującym się przywracaniem dawnego wyglądu czterokołowym pojazdom znajduje się kabina lakiernicza. W tym szczelnym i zamkniętym pomieszczeniu odbywa się proces, od którego zależy efekt końcowy – lakierowanie. Dobrze i równomiernie przylegająca, gładka i pozbawiona zanieczyszczeń warstwa lakieru sprawia, że karoseria wygląda jak nowa.

Jak wygląda kabina lakiernicza?

 

Rozwój technologii i presja na ochronę środowiska sprawia, że powstają kabiny o bardzo różnym, często dostosowanym do indywidualnych potrzeb wyposażeniu. Podstawowe kabiny lakiernicze składają się z drzwi wjazdowych, okratowanego podłoża murowanego lub metalowego, modułowych paneli ściennych, oświetlenia, generatorów i panelu sterowania. Taki układ pozwala na lakierowanie w warunkach bezpiecznych i sterylnych – lakiernik ma odpowiednie warunki pracy dzięki intensywnej wentylacji, położonej warstwie nie zagrażają zanieczyszczenia z zewnątrz, a resztki farby i szkodliwe opary nie przedostają się do środowiska dzięki systemom filtracji.

Jakie rodzaje kabin lakierniczych spotykamy?

W kabinach lakierniczych maluje się nie tylko samochody, ale także inne detale i elementy. W zależności od potrzeb inwestora i wymagań technologicznych powstają:

  • kabiny małogabarytowe przeznaczone dla zakładów remontowo-naprawczych do malowania niewielkich rozmiarów konstrukcji, maszyn, mebli, pojazdów,
  • kabiny wielkogabarytowe przeznaczone głównie dla przemysłu, do pokrywania lakierem i suszenia dużych konstrukcji, detali, pojazdów,
  • kabiny tylko z funkcją malowania (natryskowa) przeznaczone do wykańczania elementów o skomplikowanym kształcie i trudnodostępnymi miejscami,
  • kabiny tylko z funkcją suszenia,
  • kabiny wielofunkcyjne z funkcją malowania i suszenia.

 

Wybór kabiny zależy od potrzeb inwestora, ale także od ilości dostępnego miejsca. Tam, gdzie jest go niewiele, warto rozważyć zakup kabiny wielofunkcyjnej, która pozwala na oszczędność przestrzeni, ale także zasobów. Decydując się na zakup kabiny, warto postawić na sprawdzonego producenta – wykonanie kabiny z materiałów najwyższej jakości, zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych sprawia, że będzie ona trwała i efektywnie działała przez długi okres czasu. Choć to kosztowna inwestycja, koszty zakupu szybko się zwracają.

Dawniej efekt lakierowania zależał w dużej mierze od zdolności lakiernika. Dziś lakierowanie wystarczy powierzyć zakładowi, który posiada profesjonalną kabinę lakierniczą i można być spokojnym o efekt końcowy.