Fotowoltaika czyli wykorzystanie energii słonecznej do produkcji elektryczności, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Jednak wiele osób zastanawia się, kiedy inwestycja w instalację paneli fotowoltaicznych zacznie przynosić zwroty. Jest to zrozumiałe pytanie, ponieważ instalacja fotowoltaiczna wymaga pewnego początkowego nakładu finansowego. Jeśli zatem interesuje Cię fotowoltaika opłacalność może być spora ale czy zawsze taka jest? W tym artykule omówimy czynniki wpływające na czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Sprawdź je razem z nami!
- Fotowoltaika opłacalność – Po ilu latach zwróci się fotowoltaika?
- Opłacalność fotowoltaiki a czynniki wpływające na czas zwrotu
- Opłacalność instalacji fotowoltaicznej – Przykład po ilu latach zwróci się fotowoltaika
Fotowoltaika opłacalność – Po ilu latach zwróci się fotowoltaika?
Głównym czynnikiem determinującym czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę jest cena instalacji w stosunku do oszczędności jakie generuje. W ciągu ostatniej dekady cena paneli słonecznych znacząco spadła, co sprawiło, że fotowoltaika opłacalność ma wysoką i stała się bardziej dostępna dla przeciętnych konsumentów. Pomimo tego nadal istnieją różnice w cenach instalacji fotowoltaicznych w zależności od:
- regionu
- dostawcy
- wielkości instalacji
Inne czynniki, takie jak lokalizacja geograficzna, kąt nachylenia dachu, efektywność paneli oraz stawki za energię elektryczną, również mają wpływ na czas zwrotu z inwestycji. Na przykład, regiony o większym nasłonecznieniu mogą generować większe oszczędności, podczas gdy niewłaściwy kąt nachylenia dachu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej.
Warto również zauważyć, że rozwój technologii związanych z fotowoltaiką, takich jak baterie magazynujące energię, również może wpłynąć na czas zwrotu z inwestycji. Fotowoltaika opłacalność będzie miała wtedy inną, niż przy oddawaniu energii do sieci. Baterie te pozwalają na magazynowanie nadmiaru wyprodukowanej energii słonecznej, co może być szczególnie korzystne w przypadku systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z siecią energetyczną.
Opłacalność fotowoltaiki a czynniki wpływające na czas zwrotu
Cena instalacji fotowoltaicznej stanowi jeden z kluczowych determinujących czynników czasu zwrotu z inwestycji. Odsetek zwrotu z inwestycji (ROI) zależy głównie od tego, ile kosztuje instalacja w porównaniu do tradycyjnych rachunków za energię elektryczną. Dla wielu osób, które rozważają fotowoltaikę, głównym celem jest osiągnięcie krótkiego czasu zwrotu, a fotowoltaika opłacalność ma generować najszybciej jak się da.
Lokalizacja geograficzna i topograficzna mają znaczący wpływ na ilość energii słonecznej, jaką można wyprodukować. Obszary o większym nasłonecznieniu zazwyczaj generują więcej energii, co skraca czas zwrotu z inwestycji. Jednak nawet w regionach o niższym nasłonecznieniu fotowoltaika opłacalność może mieć wysoką i może być opłacalna – zwłaszcza z uwzględnieniem spadku cen instalacji.
Wydajność instalacji fotowoltaicznej również wpływa na czas zwrotu z inwestycji. Nowoczesne panele słoneczne są znacznie bardziej wydajne niż starsze modele, co oznacza, że mogą produkować więcej energii przy tej samej powierzchni. To z kolei skraca czas potrzebny na uzyskanie zwrotu z inwestycji, ponieważ generują one więcej energii do wykorzystania.
Rządowe i lokalne programy wsparcia takie jak ulgi podatkowe, dotacje czy taryfy gwarantowane, mogą znacząco skrócić czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Te programy mają na celu zachęcenie ludzi do inwestowania w odnawialne źródła energii poprzez zmniejszenie kosztów początkowych instalacji.
Opłacalność instalacji fotowoltaicznej – Przykład po ilu latach zwróci się fotowoltaika
Załóżmy jednak najbardziej wyważony scenariusz. Przykład zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną o mocy 15 kWh, kosztującą 15 tysięcy złotych, przy założeniu ceny prądu wynoszącej 1 złotego brutto za każdą wyprodukowaną kilowatogodzinę, może być zatem obliczony następująco:
- Koszt instalacji: 15 000 złotych.
- Średnia produkcja energii: 15 kWh dziennie.
- Dzienna oszczędność: 15 kWh * 1 zł/kWh = 15 złotych.
- Dni potrzebne na zwrot inwestycji: 15 000 złotych / 15 złotych dziennie = 1000 dni.
- Lata potrzebne na zwrot inwestycji: 1000 dni / 365 dni = około 2,74 roku.
W tym przykładzie, zakładając stałą cenę energii elektrycznej oraz stałą wydajność instalacji, inwestycja w instalację fotowoltaiczną o koszcie 15 tysięcy złotych zwróciłaby się po prawie 3 latach. Po upływie tego czasu, oszczędności generowane przez własną energię elektryczną przewyższałyby koszty inwestycji, co sprawiałoby, że właściciel instalacji zacząłby zyskiwać na swojej inwestycji. Fotowoltaika opłacalność ma zatem wysoką.
Jednak należy pamiętać, że rzeczywisty czas zwrotu może być różny w zależności od wielu czynników, które opisaliśmy powyżej czy nawet w zależności od zmian w warunkach pogodowych. Nadal nawet wydłużając dwukrotnie ten czas, po ok. 4-5 latach będziemy uzyskiwali darmowy prąd z paneli fotowoltaicznych przez kolejne lata aż do końca żywotności paneli. Aby uzyskać konkretne informacje na temat zwrotu, warto porozmawiać z profesjonalistami zajmującymi się fotowoltaiką np. Enzeit Technik gdzie uzyskane informacje będą już w naszym konkretnym kontekście. Panele fotowoltaiczne i wybór odnawialnych źródeł energii jest zatem atrakcyjniejszy pod względem finansowym niż pobieranie prądu z sieci energetycznej. Jedynym zaś pytaniem pozostaje nie „czy” a jaka jest opłacalność instalacji fotowoltaicznych, gdyż fotowoltaika się opłaca!