Jak działa przecinarka plazmowa i do czego się ją stosuje?

Mężczyzna korzysta z przecierki plazmowej

Przecinarka plazmowa to narzędzie przeznaczone do cięcia metali. Wykorzystuje ona strumień plazmy do rozgrzania i przecięcia materiału. Na rynku dostępne są różne modele przecinarek plazmowych. Warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas kupna takiego urządzenia.

 

Jak zbudowane są przecinarki plazmowe?

Przecinarki plazmowe składają się ze źródła zasilania, w którym przetwarzane jest najczęściej powietrze bądź gaz oczyszczony na plazmę. Do tego dolicza się też palnik, który instalowany jest na maszynie i skierowany w kierunku materiału, który ma być przecięty. Podczas pracy, przecinarka plazmowa generuje temperaturę na wysokim poziomie. Doprowadza to do tego, że metal topi się i odparowuje, co umożliwia dokładne i precyzyjne cięcie. Okazuje się, że przecinarki plazmowe stosowane są przeważnie do cięcia metali o grubości od paru milimetrów do nawet kilkudziesięciu milimetrów. Co istotne, są one szeroko stosowane w przemyśle metalowym, w zakładach produkcyjnych czy w warsztatach samochodowych. Coraz częściej wykorzystuje się je również w stoczniach. Przecinarki plazmowe mają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość cięcia różnych rodzajów metali, w tym także stali nierdzewnej i aluminium. Co więcej, przecinarki metalowe cechują się wysoką prędkością cięcia, a także precyzją. Do tego dolicza się również łatwość obsługi. Wadą jest natomiast wymóg użycia sprężonego powietrza bądź gazu oczyszczonego, co niestety zwiększa koszty eksploatacji tego urządzenia. Przecinarki plazmowe to narzędzia umożliwiające czyste cięcie metali o różnej grubości, co czyni je bardzo przydatnymi, zwłaszcza w przemyśle metalowym, budowlanym oraz w zastosowaniach artystycznych. Można je kupić w wielu sklepach branżowych. Ich cena może znacząco różnić się od ciebie. Wiele w tej kwestii zależy od konkretnej marki.

Jakie istnieją rodzaje przecinarek plazmowych?

Istnieją różne typy przecinarek plazmowych, w tym stołowe, ręczne i automatyczne, z których każdy jest przeznaczony do innych zastosowań i różni się poziomem automatyzacji. Okazuje się, że model ręczny tego urządzenia jest najprostszy i zdecydowanie najtańszy. Takie urządzenie do cięcia metali przeważnie stosuje się w warsztatach samochodowych i w mniejszych zakładach produkcyjnych. W przypadku ręcznej przecinarki plazmowej operator trzyma palnik w ręce i przecina metal, poruszając nim wzdłuż linii cięcia. Natomiast modele stołowe mają stacjonarny palnik i wykorzystuje się je do przycinania większych arkuszy metalu. W ich przypadku operator ustawia arkusz na stole roboczym i przesuwa palnik wzdłuż linii cięcia. Przecinarki plazmowe automatyczne to zdecydowanie najbardziej zaawansowane i najdroższe urządzenia. Przeważnie wykorzystywane są w dużej produkcji. Cechują się w pełni zautomatyzowanym działaniem. Operator steruje tym urządzeniem komputerowo, co umożliwia cięcie na podstawie złożonych wzorów i schematów. Jego zadaniem jest też wprowadzanie danych do systemu komputerowego. Maszyna przecina motel zgodnie z podanymi parametrami. Warto wiedzieć, że w przypadku każdego rodzaju przecinarki plazmowej istnieją pewne czynniki wpływające na jakość i dokładność cięcia. Mowa tutaj na przykład o prędkości przesuwu palnika. Co więcej, przecinarki plazmowe są również stosowane w produkcji elementów dekoracyjnych tj. litery czy logo firmowe. Często są to też ozdobne kraty oraz elementy architektoniczne. Jak się okazuje, w zastosowaniach artystycznych plazma może być zastosowana do tworzenia metalowych rzeźb bądź innych dzieł sztuki.

Co warto wiedzieć o przecinarkach plazmowych?

Istnieją różne typy przecinarek plazmowych. Różnią się od siebie przede wszystkim maksymalną grubością materiału, który może być cięty. Jak się okazuje, modele plazmowe wykorzystujące powietrze jako nośnik plamy są w wielu przypadkach stosowane do cięcia metali o grubości do 30 milimetrów. Jeżeli mowa natomiast o przecinarkach zasilanych gazem, mogą ciąć materiał o grubości nawet większej aniżeli 150 milimetrów. Na rynku dostępne są też przecinarki plazmowe ręczne, które są łatwe w obsłudze i pozwalają na swobodne przecinanie elementów o nieregularnych kształtach. Co ważne, w przeciwieństwie do przecinarek plazmowych CNC, które są sterowane przez komputer i wykorzystywane najczęściej w przemyśle, modele plazmowe ręczne są zdecydowanie bardziej uniwersalne. Można je stosować w mniejszych zakładach produkcyjnych czy warsztatach. Istotne jest również to, że przecinarki plazmowe pozwalają na zdecydowanie tańsze i szybsze cięcie aniżeli tradycyjne metody tj. cięcie piłami ręcznymi bądź taśmowymi. Przez to, iż plazma topi metal w miejscu cięcia, a nie wokół niego, cięcie jest zdecydowanie precyzyjniejsze i niewymagające dodatkowego szlifowania. Co więcej, przecinarki plazmowe pozwalają na cięcie skomplikowanych kształtów i wzorów, co daje spore możliwości w produkcji elementów zrobionych z metalu.

Jaką wybrać odpowiednią przecinarkę plazmową?

Dostępne obecnie na rynku przecinarki plazmowe różnią się między innymi funkcjonalnością. Żeby znaleźć dobry i niezawodny sprzęt, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na parę podstawowych parametrów. Okazuje się, że o możliwościach urządzenia decyduje głównie maksymalny prąd cięcia, czyli amperaż. Podaje on informacje o tym, jak gruby materiał może ciąć przecinarka, a ponadto z jaką prędkością. W praktyce maksymalny prąd cięcia wynosi 20-70, a jednak przypadku mocniejszych urządzeń jest to nawet poziom 100 A bądź 200 A. Równie istotną kwestią jest maksymalna grubość cięcia, którą określa się w dwóch wartościach. Mowa tutaj o cięciu jakościowym oraz cięciu rozdzielającym. Podczas zakupu przecinarki plazmowej trzeba sprawdzić cykl pracy, który jest określeniem procentowego udziału czasu pracy, a ponadto odpoczynku przecinarki w 10-minutowym odcinku. Przerwy te są wymagane do tego, żeby przecinarka ostygła. Urządzenie zawsze wyłącza się samo wtedy, kiedy osiągnie ostateczny próg temperaturowy. Przecinarki plazmowe najlepiej kupować w sprawdzonym sklepie branżowym, gdyż liczy się głównie jakość tego urządzenia.